Δημοσιεύτηκε: 12 Ιουν 2008, 00:27
από Dimitris
Γενικά μπορείς να έχεις πολλά Section Devices, όπου καθένα θα εχει διαφορετικές ρυθμίσεις τις καρτας γραφικών, για παραδειγμα διαφορετικους drivers. Αν χρησιμοποίησες το nvidia-settings όταν αποθηκευεις το αρχείο ρυθμίσεων εχει προεπιλεγμένη την επιλογη "Merge with existing file" που σημαινει ότι θα κρατήσει ότι ρυθίσεις εχεις και θα προσθέση απλώς τις καινούριες. Οποτε η πρώτη δηιμουργήθηκε κατά την εγκατασταση και η άλλη απο το nvidia-settings.

Aντιθετα, στο xorg.conf του Αmadeus7 υπάρχει η επιλογή:
Option "NoLogo" "True"
που για να είμαι ειλικρινής δε ξερω τι σημαίνει, πρέπει να ψάξεις στο internet. H "Default Screen" χρησιμοποιεί αυτήν την επιλογή και η "Screen0" την "Videocard0".

@Amadeus7: To παιχνίδι Regnum το κατεβασα κι εγω και το δοκίμασα. Στις πρώτες οθόνες, δημιουργία χαρακτήρα κλπ, μου τις έβγαζε με κατακόρυφες άσπρες γραμμές, αλλά μετά το παιχνίδι ήταν μια χαρά. Η καρτα γραφικών μου είναι nVidia GeForce 7600, oπότε δεν πρέπει να έχει πολλές διαφορές με τη δικιά σου. Οπότε ας δούμε τις διαφορές στο xorg.conf.

Στο Section Device η μόνη διαφορά είναι όπως είπα το Option "NoLogo" "True", ίσως να πρέπει να δοκιμάσεις να τη σχολιάσεις αυτή την επιλογή, κρατώντας πάντα ένα αντίγραφο, και να δεις τι επιρροή έχει.

Στο Section Monitor στην αρχή δε θα πείραζα τίποτε. Όπως θα δεις απο το xorg.conf του ilpara (και το δικό μου παρόμοιο είναι) περιέχει πολλά Modelines. Ίσως χρειαστεί να προσθέσεις κι εδώ κατι.

Στο Section Screen (όχι στο TwinView), θα χρησιμοποιούσα Device "Videocard0" αντί "Default Screen" ή το "Default Screen" με σχολιασμένη την επιλογή Option "NoLogo" "True" (τα σχόλια είναι # στην αρχή της γραμμής).

Eπιπλέον, στο Section Screen κάτω από το DefaultDepth 24 και πριν το EndSection, θα πρόσθετα ένα subsection
Κώδικας: Επιλογή όλων
    SubSection     "Display"
        Virtual     1280 854
        Depth       24
        Modes      "1280x800@60" "1280x720@50" "1280x720@60" "1280x768@60" "1280x854" "1152x768@54" "800x600@60" "800x600@56"
    EndSubSection

Φυσικά με τις δικές σου τιμές. ΠΡΟΣΟΧΗ οι τιμές αυτές πρέπει να είναι μέσα στα όρια της οθονης σου.

Και πάλι τονίζω κράτα ένα αντίγραφο
cp /etc/X11/xorg.conf ~/Desktop

Σε περίπτωση που μετά την επανεκκίνηση του xserver σου βγάζει μαύρη οθόνη, μην τρομάξεις. Πάτα απλώς cntrl+alt+f1 και επανεφερε το αντιγραφο που κράτησες
sudo cp ~/Desktop/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf