Δημοσιεύτηκε: 23 Ιουν 2008, 12:37
από ilpara
Διαπίστωσα ότι κάποια μη σημαντικά πράγματα απεικονίζονται λίγο καλύτερα όταν έχω απενεργοποιημένο τον restricted driver της NVIDIA (σήμερα έκδοση 2.1.2 NVIDIA 169.12), και συγκεκριμένα δύο πρόχειρες παρατηρήσεις που έκανα είναι ότι ι) στο default θέμα (desktop background) του hardy δεν φαίνονται λεπτομέρειες όπως ο κυματισμός γύρω από το πουλί (φαινόταν καθαρά με τον ανοιχτό οδηγό) και ιι) στην οθόνη που κάνεις login αφενός το παράθυρο δεν είναι κεντραρισμένο και αφετέρου η γραμματοσειρά του username είναι τεράστια για το μέγεθος του παραθύρου (επίσης είχε σωστή απεικόνιση με τον ανοιχτό οδηγό). Κατά τα άλλα ο restricted driver παίζει μια χαρά και 3Δ και τα πάντα, ενώ οι προαναφερθέντες δυσλειτουργίες είναι ουσιαστικά ασήμαντες.
Η κάρτα γραφικών μου φαίνεται στην υπογραφή μου.
Το έχει παρατηρήσει άλλος, και αν να με ποια έκδοση του restricted driver (για να την βρείτε δείτε παραπάνω μήνυμα vistakiller) και με ποια κάρτα γραφικών?
(Για να το δοκιμάσετε απλώς από System -> Administration -> Hardware Drivers ενεργοποιείτε-απενεργοποιείτε τον restricted driver της NVIDIA.)

Πρώτη Ερώτηση: Η παραπάνω αναφερόμενες δυσλειτουργίες μήπως είναι θέμα ρυθμίσεων? Ξέρετε κατι να αρχίσω να το ψάχνω?
Και η τελική ερώτηση: ι) Να χρησιμοποιήσω envyng-gtk και updates-proposed (ή backport) για να βάλω τον νεότερο driver της NVIDIA ή ισχύει ότι είπε ο ftso παραπάνω (που μάλλον ισχύει για να το λέει) οπότε αφού η κάρτα μου δουλεύει δεν θα αλλάξει κάτι? ιι) Βέβαια αν είναι εντελώς ακίνδυνο (ποια η άποψη σας?), να το δοκιμάσω, τι λέτε? ιιι) Επιπλέον καλού κακού λέω να απενργοποιήσω πρώτα τον restricted driver και μετά να προχωρήσω με envyng-gtk, ή δεν χρειάζεται? ιν) Αν περάσω σε envyng-gtk όποτε διατίθεται νέο version από NVIDIA υποθέτω θα φορτώνει αυτόματα μέσω synaptic updates σωστά? ν) Τέλος αν βάλω οδηγό με το envyng-gtk η ενεργοποίηση-απενεργοποίηση του θα γίνεται πάλι από το "Hardware Drivers" και το "NVIDIA X Server Settings" θα παίζει κανονικά? :?: