Δημοσιεύτηκε: 11 Δεκ 2014, 09:45
από sotos21
Όπως είπα και πριν, περιμένουμε να δει και άλλος τον δίσκο γιατί εγώ δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα.
Τώρα να σου εξηγήσω κάποια πράγματα.
Ο πυρήνας(linux) - στην δική σου περίπτωση ο 3.13.0-40-generic - έχει δουλειά να συνδέει το hardware του υπολογιστή με εσένα, ότι δηλαδή εντολή δώσεις μέσω πληκτρολογίου ή μέσω των εφαρμογών που επιλέγεις(ή τρέχουν από μόνες τους), δουλειά του είναι ακόμη να αναγνωρίζει κάθε συσκευή extra που συνδέεις στον υπολογιστή σου.
Υπάρχουν διεργασίες που τρέχουν και βρίσκουν όταν ο υπολογιστής δεν κάνει κάτι να του μειώνουν τα γκάζια για εξοικονόμηση ενέργειας.
Ένα γνωστό παράδειγμα είναι το σβήσιμο της οθόνης όταν δεν κάνουμε κάποια εργασία και φυσικά ξέρεις ότι αν κουνήσεις το ποντίκι θεωρεί ότι κάτι κάνεις και επανέρχεται.
Έτσι λοιπόν και στην δικιά σου περίπτωση από λάθος θεωρεί ότι πρέπει να μπει σε κατάσταση μειωμένης ενέργειας και παγώνουν όλα.
Αυτές οι διεργασίες βρίσκονται στο acpi (Advanced Configuration and Power Interface)
Θα μπορούσαμε να δοκιμάζαμε διάφορες παραμέτρους στον πυρήνα μέχρι να βρούμε αυτήν που ταιριάζει στο δικό σου hardware. Δεν ξέρω όμως την υπομονή σου.
Με την
Κώδικας: Επιλογή όλων
gksu gedit /etc/default/grub

Θα ανοίξει όπως ξέρεις το γνωστό αρχείο και θα προσθέτεις στην τιμημένη γραμμή μια μια τις παρακάτω παραμέτρους, θα αποθηκεύεις και θα δίνεις
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo update-grub
Μετά την επανεκκίνηση θα ελέγχεις αν έχουμε πρόβλημα, αν έχουμε συνεχίζεις με την επόμενη παράμετρο, αν όχι σταματάς.(μην ξεχνάς ότι αν δεν μπορείς να μπεις στο λειτουργικό κάνεις αυτό που σου είπα στην πρώτη σελίδα).
Η γραμμή είναι κανονικά έτσι
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
Προσθέτεις ένα ένα τα παρακάτω
nolapic
noapic
acpi_osi=“Linux”
acpi_osi=“Windows 2006”
acpi=ht
pci=noacpi
acpi=noirq
pnpacpi=off
Για παράδειγμα αν βάλουμε την τελευταία επιλογή η γραμμή θα γίνει έτσι
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash pnpacpi=off"
Καλές δοκιμές, θα μπορούσα βέβαια να σου έλεγα να βάλουμε την acpi=off αλλά μετά θα ξεχάσεις αναστολή και θα έχεις υψηλές θερμοκρασίες πράγμα πολύ επικίνδυνο.
Στο προηγούμενο post δοκιμάσαμε χωρίς αποτέλεσμα την nohz=off εξηγεί εδώhttp://stackoverflow.com/questions/9775042/how-nohz-on-affects-do-timer-in-linux-kernel που σε εμένα είχε δώσει λύση(για να καταλάβεις είχα κάνει εγκατάσταση σε Toshiba NB200 κουνώντας επί μία ώρα το ποντίκι)