Δημοσιεύτηκε: 25 Αύγ 2016, 18:27
από nikos_N
Αγόρασα πρόσφατα ένα monitor-tv το οποίο συνδέεται με HDMI με τον υπολογιστή μου και ενώ η εικόνα μεταφέρεται μια χαρά ο ήχος δεν λειτουργεί.
Όταν πάω στις ρυθμίσεις ήχου δεν εντοπίζει επιλογή με έξοδο HDMI αλλά το μόνο που εμφανίζει είναι : "Ψηφιακή έξοδος S/PDIF Εσωτερικό ήχος".
Απο την αναζήτηση που έχω κάνει μέχρι στιγμής αυτό που βρήκα είναι ότι για να αναγνωριστεί η HDMI ως έξοδος ήχου θα πρέπει να συνδέεται η motherboard με την κάρτα γραφικών με ένα καλώδιο S/PDIF. Πράγματι έλεγξα την μητρική κάρτα και υπάρχει μια υποδοχή s/pdif out και στην κάρτα γραφικών υπάρχει μια υποδοχή που φαίνεται ότι είναι για s/pdif και τα οποία δεν είναι συνδεδεμένα με κάποιο καλώδιο. Επικοινώνησα με επαγγελματικό σέρβις για να δω αν μπορούσαν να μου βρουν το καλώδιο αλλά επέμενε ο υπάλληλος ότι δεν έχει καμία σχέση, και ότι απο την στιγμή που η εικόνα μεταφέρεται κανονικά στο μόνιτορ θα έπρεπε να παίζει και ο ήχος και είναι απλά θέμα κάποιων ρυθμίσεων ή αναβαθμίσεων.
Υπάρχει καμία ιδέα για το τι μπορεί να ευθύνεται τελικά; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)