Δημοσιεύτηκε: 16 Φεβ 2017, 18:49
από ANDREAS122
Προσπάθησα να βρω παρόμοιο θέματα αλλά δεν βρήκα, όσα υπήρχαν ήταν παλιά..

Έχω μία κάρτα γραφικών εποχής ATI RADEΟN αλλά έχω και ενσωματωμένη κάρτα γραφικών intel dual core

Κώδικας: Επιλογή όλων
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Cedar [Radeon HD 5000/6000/7350/8350 Series]

Μέχρι πριν αρκετό καιρό δεν είχα πρόβλημα με την κάρτα ATI γιατί είχα τους οδηγούς Catalyst που δούλευαν τότε μια χαρά.

Όμως καθώς ο καιρός πέρασε και η διανομές ubuntu άλλαξαν και πλέων δεν είναι συμβατές με τον οδηγό catalyst, φυσικά υπάρχει ένας οδηγός στο linux που λέγετε RADEON ο όποιος λειτουργεί από προεπιλογή, αλλά ούτε αυτός δεν είναι συμβατός πλέων, και δεν υπάρχει καμία επιτάχυνση, παρά μόνο τα πολύ βασικά (για να λειτουργεί ο υπολογιστής με την οθόνη)

Διάβασα πως για τις καινούργιες κάρτες γραφικών υπάρχει ο ανοιχτού κώδικας οδηγός που λέγετε AMDGPU, οπότε σκέφτομαι για μια κάρτα γραφικών AMD, από τις καινούργιες ενωείτε, αφού η παλιες δεν δουλέουν ποιά.

Αλλά το πρόβλημα μου ειναι το εξείς::

Πως θα ξεχωρίσω ποια κάρτα γραφικών δουλεύει με τον οδηγό AMDGPU ;
γιατί ξέρω ότι ακόμη κυκλοφορούν και αυτές που θέλουν catalyst ή radeon, που πλέων δεν λειτουργούν σε καμιά καινούρια διανομή.

Μήπως θα ήταν καλύτερα να αναβαθμίσω την κάρτα γραφικών του επεξεργαστή; (intel graphics) αναβαθμίζοντας τον επεξεργαστή; θα έχω καλύτερη ενσωματωμένο γραφικό επεξεργαστή(gpu) χωρίς επιπλέον κάρτα γραφικών...

Να κοιτάξω για κάρτα γραφικών NVIDIA? υπάρχουν οδηγοί ανοιχτοί; και αν ναι, τι θα ήταν καλύτερο, ο οδηγός NVIDIA η ο ανοιχτός οδηγός;;
Παλιά ο ανοιχτός οδηγός δεν είχε επιτάχυνση, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε.

Οπότε ουσιαστικά τι θα ήταν καλύτερο από τα 3;

Ουσιαστικά δεν με νοιάζει τόσο πολύ η κάρτα να είναι τέλεια, απλά με νοιάζει να δουλεύει πολύ καλά με όλα τα καινούργια ubuntu..