Δημοσιεύτηκε: 01 Ιουν 2009, 10:24
από simosx
thelf έγραψε:Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας.
Στo default sink είχα επιλέξει την κάρτα ήχου (HDA Intel Generic) αλλά και πάλι δεν είχα ήχο. Δοκίμασα να απεγκαταστήσω το pulseaudio με sudo apt-get remove pulseaudio, έκανα επανεκκίνηση αλλά στο System settings - Multimedia φαίνεται ότι υπάρχει ακόμα στον υπολογιστή μου http://img194.imageshack.us/img194/5753/volv.jpg. Αν δοκιμάσω να κάνω πάλι remove το μήνυμα που παίρνω είναι Package pulseaudio is not installed, so not removed. Δεν καταλαβαίνω γιατί :(
Επιπλέον στο alsamixer δεν μου δείχνει αν το PCM είναι muted http://img505.imageshack.us/img505/3088/vol2.jpg δεν θα έπρεπε να δείχνει 00 ή ΜΜ όπως και το master;

Όταν κάνω test με speaker-test -Dplug:front -c2 -l5 -twav μου εμφανίζει αυτά:
Κώδικας: Επιλογή όλων
speaker-test 1.0.18

Playback device is plug:front
Stream parameters are 48000Hz, S16_LE, 2 channels
WAV file(s)
Playback open error: -16,Device or resource busy
Playback open error: -16,Device or resource busy
Playback open error: -16,Device or resource busy
Playback open error: -16,Device or resource busy
Playback open error: -16,Device or resource busy

Επίσης αν δοκιμάσω να το κάνω ως root μου δείχνει αυτό
Κώδικας: Επιλογή όλων
su
Password:
su: Authentication failure

Είναι διαφορετικός ο κωδικός απο αυτόν που έχω επιλέξει για να κάνω login; Τι πρέπει να αλλάξω;
Σχετικά με το θέμα του ήχου έχω ψάξει πολύ στο internet αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω λύση που να δουλεύει.
Συγνώμη αν αυτά που ρωτάω είναι αυτονόητα αλλά δεν έχω εμπειρία στο linux, τώρα μαθαίνω.


Σε *ubuntu, η εντολή 'su' δε λειτουργεί όπως είναι σε άλλα συστήματα Unix. Συγκεκριμένα, πρέπει να γίνει χρήση της εντολής 'sudo'
όπου επιτρέπει να γίνεις διαχειριστής μέσω του κωδικού του χρήστη, δηλαδή υπάρχει ένας κωδικός μόνο.

Έτσι,
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo su

βάζεις τον κωδικό του χρήστη και είσαι διαχειριστής. Ο λόγος για κάτι τέτοιο είναι ότι είναι πιο απλό στους χρήστες να θυμούνται ένα πράγμα.

Για το θέμα του ήχου νομίζω ότι το ζήτημα έχει να κάνει με κάποια παρενέργεια με το Kubuntu.
Αν μπορείς να δοκιμάσεις το Ubuntu, πιστεύω ότι θα είναι μια καλή ευκαιρία. Μετά από το Ubuntu, όταν δουλέψει ο ήχος, μπορείς να βάλεις το KDE με την εντολή «apt-get install kubuntu-desktop».

Ένα πράγμα που είδα στις εντολές που εκτέλεσες στην αρχή και το alsa-info.sh, είναι ότι έφτιαξες ένα αρχείο ~/.asound.conf που έχει ρυθμίσεις χρήστη και αναιρούν ρυθμίσεις του συστήματος. Δεν ξέρω τι έχει το αρχείο αυτό και είναι πιθανό να αλλάζουν πράγματα που να μη μπορεί να διορθωθούν μετά από το γραφικό περιβάλλον.

Το σύστημα σου θα είναι σε πλήρη λειτουργία όταν το χρησιμοποιείς με PulseAudio, που είναι το βασικό υποσύστημα ήχου. Η αφαίρεση του PulseAudio μπορεί να είναι καλό ως δοκιμή, ωστόσο για τη μακρόχρονη λειτουργία είναι σημαντικό να υπάρχει.

Τέλος, στους οδηγούς/howto του φόρουμ μπορείς να βρεις μια σειρά από βοηθήματα για τη γενική χρήση του *ubuntu Linux, όπως χρήση sudo, καθώς και βασικές ρυθμίσεις ήχου.