Δημοσιεύτηκε: 03 Ιουν 2009, 08:35
από simosx
thelf έγραψε:Βασικά έχω 2 προβλήματα. Στις οδηγίες λέει κάτι για apt-get source linux-image-2.6.27-8-generic (όπου αντί για 2.6.27-8 θα βάλω 2.6.28.11 σύμφωνα με την έκδοση που έχω). Αν γράψω sudo apt-get source linux-image-2.6.27-8-generic μου δείχνει :
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get source linux-image-2.6.28.11-generic
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
E: Unable to find a source package for linux-image-2.6.28.11-generic
το ίδιο μου εμφανίζει και χωρίς το sudo στην αρχή.
Χωρίς αυτό, τροποποίησα το αρχείο και πρόσθεσα τις εξτρα γραμμές και το αποθήκευσα.


Πράγματι, ειδικά για την εντολή 'apt-get source' δεν είναι υποχρεωτικό το 'sudo', διότι αυτό που κάνει είναι να λαμβάνει το πηγαίο κώδικα του πακέτου και να το αποσυμπιέζει στον τοπικό κατάλογο.
Είναι παράξενο να μη βρίσκει το linux-image-2.6.28-11-generic. Μπορείς να δοκιμάσεις αν υπάρχει στο Synaptic Package manager;
Διαφορετικά, μπορείς να ψάξεις με apt-cache search linux-image-2.6.28-11-generic.

Ένα πράγμα που πρέπει να επιβεβαιώσεις είναι ότι στο Σύστημα/Διαχείριση/Πηγές λογισμικού ότι το αποθετήριο για τον Πηγαίος κώδικας είναι ενεργός. Νομίζω ότι αυτό είναι το πρόβλημα.

thelf έγραψε:Μετά πήγα στο /usr/src/linux-headers-2.6.28-11 εκτέλεσα το dpkg-buildpackage -rfakeroot και μου εμφάνισε σφάλμα.
Κώδικας: Επιλογή όλων
elf@elf-laptop:~$ sudo gedit */sound/pci/hda/patch_sigmatel.c
elf@elf-laptop:~$ cd /usr/src/linux-headers-2.6.28-11
elf@elf-laptop:/usr/src/linux-headers-2.6.28-11$ dpkg-buildpackage -rfakeroot
dpkg-buildpackage: set CFLAGS to default value: -g -O2
dpkg-buildpackage: set CPPFLAGS to default value:
dpkg-buildpackage: set LDFLAGS to default value: -Wl,-Bsymbolic-functions
dpkg-buildpackage: set FFLAGS to default value: -g -O2
dpkg-buildpackage: set CXXFLAGS to default value: -g -O2
tail: cannot open `debian/changelog' for reading: No such file or directory
dpkg-buildpackage: failure: tail of debian/changelog gave error exit status 1
elf@elf-laptop:/usr/src/linux-headers-2.6.28-11$

Αλλά αυτά που είναι σχετικά με debian στο synaptic είναι περίπου 400 MB :/


Εδώ πρέπει να μπεις στον υποκατάλογο που δημιουργεί η εντολή apt-cache source.
Ο υποκατάλογος πρέπει να ονομάζεται linux-2.6.28 και μέσα από εκεί εντοπίζεις το patch_sigmatel.c

Πρέπει να πω ότι πρέπει να έχεις αρκετό χώρο στο δίσκο για τη μεταγλώττιση. Υπολόγισε τουλάχιστον 1-2GB (δεν είμαι σίγουρος, πες μου μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία πόσο πήρε).