Δημοσιεύτηκε: 03 Ιουν 2009, 18:16
από simosx
thelf έγραψε:Δυστυχώς αν και πήρε πολύ χρόνο, δεν ολοκληρώθηκε η μεταγλώττιση και μου εμφάνισε ένα σφάλμα που έλεγε ότι δεν υπάρχει άλλος ελεύθερος χώρος! Είχα 12 GB στην αρχή :shock: Ο φάκελος linux.χχ είχε φτάσει τα 10GB. Έστειλα τον φάκελο στον κάδο αλλά δεν εμφανίστηκε εκεί (και στις ιδιότητες του filesystem έδειχνε empty space 0 Bytes). Όντως χρειάζεται τόσο πολύ χώρο ή έκανα καμια βλακεία; Αυτή τη στιγμή μπαίνω από windows γιατί δεν μπορούσα να κάνω σχεδόν τίποτα απο το ubuntu :cry:


Όταν βάζεις τον κατάλογο στον κάδο, τότε μεταφέρετε στα απορρίματα. Πρέπει μετά να αδειάσεις τον κάδο (ανοίγεις τον κάδο, και μετά Άδειασμα).
Δεν ήξερα ότι η διαδικασία αυτή θα έπαιρνε τόσο χώρο στο δίσκο σου.
Το σημαντικό πράγμα τώρα είναι να καταφέρεις να σβήσεις τον υποκατάλογο για να μπεις ξανά στο Linux.
Αν μπορείς να μπεις από το γραφικό περιβάλλον, τότε δοκίμασε από εκεί.
Αν θυμάμαι καλά, η μεταγλώττιση έγινε ως χρήστης root, που σημαίνει ότι όταν χρειαζόταν χώρο, πήρε ό,τι υπήρχε διαθέσιμο με αποτέλεσμα να είναι πιθανό να μην επιτρέψει τη σύνδεση.

Οπότε, στην περίπτωση αυτή,
1. Κατά την εκκίνηση του Linux, στην αρχή που επιλέγεις από το μενού εκκίνησης (boot menu, grub), επέλεξε το recovery (δεύτερη επιλογή νομίζω).
2. Θα σε βάλει μέσα ως root, σε κατάσταση γραμμής εντολής
3. Από εκεί, μπες στον υποκατάλογο που έχει τα απορρίμματα,
Κώδικας: Επιλογή όλων
cd /home/myusername/.local/share/Trash/

4. Εδώ εκτέλεσε
Κώδικας: Επιλογή όλων
ls -l files/

για να επιβεβαιώσεις ότι βλέπεις τον υποκατάλογο linux-2.6.28 με τα πολλά αρχεία
5. Σβήνεις τα αρχεία με
Κώδικας: Επιλογή όλων
rm -fr files/

6. Κάνεις επανεκκίνηση με
Κώδικας: Επιλογή όλων
shutdown -r now

και τώρα μπαίνεις κανονικά.

Είναι πιθανό ότι η παραπάνω εντολή με τη μεταγλώττιση προσπάθησε να δημιουργήσει την πλήρη γκάμα των πακέτων με αποτέλεσμα να καταλάβει τόσο χώρο.
Αν δεν έχεις κάποια κατάτμηση με τόσο χώρο, τότε υπάρχει μια εναλλακτική οδός για τη μεταγλώττιση της Alsa μόνο δίχως ολόκληρο τον πυρήνα.

Μόλις καταφέρεις και επαναφέρεις το Linux, πες μου για να δούμε την εναλλακτική οδό.