Δημοσιεύτηκε: 10 Φεβ 2012, 17:05
από mangelasakis
madvinegar έγραψε:Παιδιά εννοειται, ουτε εγω το παιζω δάσκαλος, αντιθετως ειμαι ακομα στην αρχη.

Απλά προτεινα μια μονιμη λυση που εχει δουλεψει αψογα (τουλαχιστον σε εμενα) σε δυο υπολογιστες. Μακάρι να λυθει το θέμα αμιγως με linux.
Φυσικά και σκεφτομαι με την νοοτροπία linux αλλά βασικα το θεμα ειναι να το κανουμε να δουλεψει ωστε να κανει ο ανθρωπος τη δουλεια του. Λετε να τον νοιαζει αν το εκανε μεσω των XP drivers ή μεσω firmware? (Μιλαω παντα για μονιμη και σωστη λυση οπως αποδειχτηκε τουλαχιστον σε εμενα). Και μαλιστα οσον αφορα την pcmci καρτα μου, τo goolαρα πρωτα και μου εβγαλε αυτη τη λυση σε σχεδον ολα τα φορουμ. Και το γεγονος οτι το προτεινω σημαίνει πως οτι εμενα μου εχει δουλεψει αψογα. Λετε αν ειχα προβληματα να το προτεινα σε αλλον?

Τεσπα, μια παρεα ειμαστε και βοηθαμε ο ενας τον αλλο. Ειπα να πω την ιδέα μου απλα να υπαρχει. Συγνωμη αν δημιουργησα καποιο προβλημα.


Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες ούτε θέλω να σε μαλώσω... Απλά θέλω να σε διορθώσω χωρίς παρεξήγηση ότι αυτό που σου έχω επισημάνει με κόκκινα γράμματα δεν είναι σωστό... Δηλαδή το npiswrapper κάθε άλλο παρά μόνιμη και σωστή λύση είναι... Αντιθέτως είναι μία πολύ προσωρινή λύση μέχρι να ενημερωθεί ο πυρήνας kernel με τον αντίστοιχο opensource οδηγό της συγκεκριμένης συσκευής... Αν για κάθε συσκευή πέρναμε τους drivers από τα windows σαν μόνιμη και σωστή λύση μόνο και μόνο επειδή δουλεύει όπως λες τότε δεν θα είχαμε linux αλλά windows... Συγκεκριμένα είναι η πιο λάθος λύση που υπάρχει όμως εξακολουθεί να είναι μία έσχατη λύση...