Δημοσιεύτηκε: 26 Μάιος 2018, 13:36
από nikos_N
Γεια σας, ειχα εγκαταστησει εναν adapter (turbo x) πριν εναμιση περιπου χρονο για να συνδεομαι στο wifi απο τον σταθερο μου υπολογιστη. Η συνδεση εγινε αμεσα απλα χρησιμοποιωντας τον κωδικο της συνδεσης. Οταν μαλιστα φορτωνα τα windows απο το δευτερο δισκο μου συνδεοταν αμεσως στο αποθηκευμενο δικτυο χωρις ποτε να χρειαστει να κανω καποια εγκτασταση drivers οπως συνηθως γινεται στα windows.
Ομως πριν μερικες μερες μετα απο αναβαθμιση (αν θυμαμαι καλα αφορουσε και το kernel) αρχισαν καποια προβληματα που πιθανον οφειλονταν και στον ανταπτορα:
-- Μετα απο περιεργη συμπεριφορα με αποσυνδεσεις απο το wifi και επανεκκινηση χαθηκαν τα μενου της επιφανειας εργασιας. ( Το ελυσα ευκολα ανατρεχοντας εδω στο φορουμ σε παλιοτερο ποστ).
--Ο ανταπτορας αναγνωριζεται απο το συστημα (δλδ εμφανιζεται η επιλογη "συνδεση σε wifi") αλλα δεν εμφανιζεται η λιστα με τα διαθεσιμα δικτυα για να βρω το δικο μου και να συνδεθω.
-- Αλλες φορες εμφανιζεται η λιστα, παταω συνδεση αλλα δεν με συνδεει στο δικτυο μου. Ξαναβαζω τον κωδικο μου αλλα συνεχιζει να μην συνδεεται.
--Ο ανταπτορας προκαλει παγωματα στο συστημα: οταν εκκινω το ubuntu η οθονη καποιες φορες παγωνει με ενα βαθυ μοβ χρωμα στο σημειο που πρεπει να βαλω το password. Βγαζω τον ανταπτορα απ το usb port και το παγωμα σταματαει! Αλλες φορες οταν παω να κανω επανεκκινηση παγωνει σε ενα σημειο εκει που φορτωνει η μπαρα και το συστημα μενει εκει χωρις να προχωραει (προφανως οφειλεται στο οτι ειναι συνδεδεμενος ο ανταπτορας).

Μετα απο αυτα θεωρησα οτι ισως ο ανταπτορας εχει χαλασει και αγορασα εναν καινουργιο (tp-link) τον οποιο δεν βλεπει καθολου το ubuntu -αλλα και στα windows δεν καταφερνω να τον εγκαταστησω ουτε με το cd με τους drivers!....
Σκεφτηκα μηπως ειναι καποιο προβλημα hardware με τις θυρες usb αλλα ουτε αυτο παιζει γιατι ετρεξα καποια διαγνωστικα στα windows και οι θυρες αναγνωριζονται και εμφανιζονται κανονικα απο το συστημα.

Μετα απ ολα αυτα εχει κανεις καποια ιδεα τι μπορει να συμβανει;
Ευχαριστω!