Δημοσιεύτηκε: 23 Αύγ 2018, 12:23
από dim459
Σε συνέχεια της προηγούμενης συζήτησής μας στο άλλο thread και επειδή δυστυχώς δεν έχω πολύ χρόνο αυτές τις μέρες, αν αποφασίσεις να ασχοληθείς με τον driver, δες τα εξής :
1) Πρέπει να έχεις προεγκατεστημένα τα πακέτα build-essential και dkms (το δεύτερο λογικά είναι ήδη).
2) Πρέπει να ξέρεις ποιον πυρήνα τρέχεις, βρίσκεται με την εντολή uname -a
3) Πρέπει να είναι προεγκατεστημένοι οι linux-headers που έχουν ακριβώς τον ίδιο αριθμό έκδοσης με αυτόν του πυρήνα σου.
4) Οι αντιγραφές αρχείων που αναφέρουν τα παρακάτω links μέσα σε φακέλους του file system μπορούν να γίνουν και από γραφικό περιβάλλον, υπό την προϋπόθεση ότι έχεις τρέξει σαν root τον file manager, το εύκολο από τερματικό με sudo (κενό) και το όνομα του file manager.
5) Προτίμησε την επιλογή κατεβάσματος του driver από το github, στη συνέχεια κάνε extract το συμπιεσμένο αρχείο μέχρι να φτάσεις να έχεις ένα directory με όλα τα αρχεία.
6) Τις εντολές που γράφει το github τις τρέχεις αφού έχεις αλλάξει directory στο τερματικό και βρίσκεσαι μέσα στο directory που βρίσκονται τα αρχεία με τα οποία ασχολείσαι κάθε φορά. Χοντρικά γίνεται με cd κενό πλήρη διαδρομή φακέλου, αν δεν ξέρεις γκούγκλαρέ το, ή δες μήπως με δεξί κλικ μέσα στο φάκελο που θες έχει επιλογή να ανοίξεις τερματικό επί τόπου.
Δες πρώτα το παρακάτω link που αφορά τον driver που χρειάζεσαι εσύ:
https://github.com/lwfinger/rtl8188eu
και μετά το link που είχε τον δικό μου driver, απλά επειδή έχω την εντύπωση ότι οι οδηγίες είναι λίγο πιο αναλυτικές :
https://github.com/gnab/rtl8812au
Σε γενικές γραμμές αυτό που είχα κάνει ήταν αφού έτρεξα τις πρώτες εντολές και δημιουργήθηκε το αρχείο με την κατάληξη .ko, στη συνέχεια να το αντιγράψω μέσα στο /lib/modules/$(uname -r)/kernel/drivers/net/wireless και να συνεχίσω με τις υπόλοιπες εντολές.
Το directory που ζητούσε μέσα στο file system για να αντιγραφεί όλος ο κώδικας προκειμένου μετά να προστεθεί στο dkms το δημιούργησα εγώ, αντέγραψα τα πάντα (αφού είχε προηγηθεί το build) και συνέχισα με τα υπόλοιπα.
Στη δική σου περίπτωση δεν φαίνεται να ζητάει κάτι τέτοιο.
Πρόσεξε όμως ότι σου ζητάει να αντιγράψεις το αρχείο με το firmware.
Αυτά, με λίγη προσπάθεια και προσοχή νομίζω ότι γίνεται.
Αν αποφασίσεις να το δοκιμάσεις, και θες διευκρινίσεις, μιας και θα λείπω, ας βοηθήσει κάποιος εύκαιρος.