Δημοσιεύτηκε: 02 Οκτ 2012, 16:38
από eliasps
Learner έγραψε:Άλλη μια διανομή που ευελπιστεί να μπει στα Official Flavors του Ubuntu. Νομίζω πως υπήρχε και κάποιο Gnome-buntu ή GNObuntu παλαιότερα ή κάπως έτσι.

Τόνισα το κομμάτι που με ενδιαφέρει. Δηλαδή πρέπει να γίνει κάποια διαδικασία για να μπει στα Official Flavors;
Δηλαδή να πάρει κάποια έγκριση από την Canonical; Kαι ποιά θα είναι η διαφορά αν γίνει κάτι τέτοιο; Καλύτερη υποστήριξη ας πούμε;
Ή επειδή είναι σχετικά νέα δουλειά, πρέπει πρώτα να φτάσει σε ένα επίπεδο για να θεωρηθεί επίσημη διανομή Ubuntu; Όπως το Kubuntu. Lubuntu και τα υπόλοιπα.

Διάβασα τα άρθρα που παρέθεσες, διάβασα επίσης και για την beta (12.10), την κατεβάζω τώρα για να την δω στο Virtual Box αλλά κατεβαίνει αρκετά αργά.

pkkolos έγραψε:Το Ubuntu Gnome Remix θα είναι απλά ακόμη ένα spin του Ubuntu όπως τα Kubuntu, Xubuntu κλπ. Δηλαδή είναι το ίδιο το Ubuntu (ίδια repositories, άρα και τις ίδιες ενημερώσεις) αλλά με διαφορετικά προεγκατεστημένα πακέτα.

Ωραία! Αυτό με ενδιαφέρει περισσότερο, να μην είναι τελείως ανεξάρτητη διανομή από το Ubuntu.
Όσο για τα προεγκατεστημένα πακέτα δεν νομίζω να έχω κάποιο πρόβλημα, ειδικά αν χρησιμοποιεί ίδιες πηγές με το Ubuntu άρα και ενημερώσεις.
Οπότε φαντάζομαι θα εγκαταστήσω ότι χρειάζομαι, που δεν είναι ήδη προεγκατεστημένο (όπως Software Center κλπ), χωρίς πρόβλημα.
Και οι εξαρτήσεις του Unity υποθέτω δεν χρειάζονται στο Gnome.

pkkolos έγραψε:Για bugs και διάφορα προβλήματα φαντάζομαι ότι μπορείς να τα αναφέρεις στο launchpad, αφού ουσιαστικά έχεις ubuntu.

Διάβασα στο wiki πριν λίγο ότι η αναφορά σφαλμάτων θα γίνεται με την "γνωστή διαδικασία", οπότε μάλλον έχεις δίκιο.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!