Δημοσιεύτηκε: 19 Οκτ 2012, 18:33
από dim459
Δουλεύοντας με ubuntu από το 2006, μπορώ πλέον να πω με ασφάλεια ότι οι "δεκάρες" εκδόσεις μου κάθονται πιο καλά από τις "τεσσάρες" (φυσικά ειδική αναφορά χρειάζεται η 11.04, η χειρότερη έκδοση ubuntu που είδα ποτέ).
Για όσους βαριούνται να διαβάζουν, απροβλημάτιστη καθαρή εγκατάσταση διατηρώντας απείραχτο το /home.
Ας τα πάρουμε με τη σειρά.
Κατέβασμα της 32bit και της 64bit από torrent, ταχύτατο, προτιμήστε το, πάει σίγουρα πιο γρήγορα από τον server.
Αυτή τη φορά αποφάσισα να κρατήσω όλο το /home, χωρίς να διαγράψω κανέναν από τους κρυφούς φακέλλους, από περιέργεια να δω πως θα πάει, αν προέκυπτε πρόβλημα θα διέγραφα ότι χρειαζόταν μετά.
Ξεκίνησα με την 64bit στο σταθερό, έχοντας φτιάξει live usb από το σχετικό εργαλείο της 12.04. Η εγκατάσταση ήταν πιο γρήγορη από κάθε άλλη φορά. Στο reboot με έβγαλε στο unity, με το οποίο δεν πολυασχολήθηκα (αφού χρησιμοποιώ gnome shell στο συγκεκριμένο υπολογιστή και KDE αλλού) παρά μόνο για να εγκαταστήσω από το software center το gnome shell και το synaptic, για να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου εύκολα και γρήγορα χωρίς να χρησιμοποιώ το software center. Μετά logout και ξανά login στο gnome shell.
Και τότε Η ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΕΚΠΛΗΞΗ, επιτέλους στα 64bit λειτουργεί η ATI HD 6450 με τον ανοιχτό οδηγό. Όπως έχω γράψει σε άλλα threads σε παλιότερες εκδόσεις δούλευε με τον ανοιχτό στα 32bit, στη 12.04 64bit δε δούλευε, οπότε για να τρέχω gnome shell αναγκάστηκα να βάλω τον κλειστό fglrx και τώρα πλέον στη 12.10 ξανά με τον ανοιχτό. Η χαρά δεν έχει να κάνει μόνο με το γεγονός ότι χρησιμοποιώ τον ανοιχτό οδηγό, αλλά κυρίως με το ότι η κάρτα πετάει (όπως παλιότερα με τον ίδιο οδηγό στα 32bit), ενώ με τον fglrx υστερούσε σε απόδοση. Βεβαίως σύμφωνα με την χρόνια και ακατανόητη εμμονή να μην υπάρχει gui ρύθμιση του refresh rate στο system settings->displays, έπρεπε να προσθέσω μια εντολή του xrandr στις startup applications για να ανοίγει ο υπολογιστής στα 75 και όχι στα 60 Hz, αλλά αυτό είναι κάτι αναμενόμενο με τον ανοιχτό οδηγό (όσοι θέλουν gui εφαρμογή για αλλαγές κατά τη συνεδρία, μπορούν να βάλουν το lxrandr).
Αφού λοιπόν εγκατέστησα όλες τις εφαρμογές που ήθελα, όλα πλέον βρίσκονταν στη θέση τους, οι ρυθμίσεις είχαν διατηρηθεί, ενώ δεν παρατήρησα κάποια δυσλειτουργία λόγω μη διαγραφής κάποιων κρυφών φακέλλων από το παλιό /home.
Επειδή δε γίνεται να γράψω κάτι χωρίς να γκρινιάξω έστω και λίγο, αναφέρω ότι στο gnome shell δεν εμφανίζεται η τρέχουσα διάταξη του πληκτρολογίου (αλλάζει βεβαίως κανονικά με alt+shift), διότι με την τρέχουσα έκδοση 3.6 του gnome shell απαιτείται ibus 1.5, ενώ στο ubuntu υπάρχει το 1.4 και απ' ότι μας λένε δεν προβλέπεται να το αλλάζουν μέχρι την επόμενη έκδοση (περισσότερα στο https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gnome-shell/+bug/1045914 ).
Αυτό βεβαίως είναι μικροπρόβλημα σε μένα που χρησιμοποιώ μόνο δύο διαφορετικές διατάξεις, αλλά φαντάζομαι ότι θα είναι εφιαλτικό για κάποιον που χρησιμοποιεί πολλές.
Επίσης για τους ενδιαφερόμενους προς το παρόν δεν υπάρχει έτοιμο πακέτο .deb για το weather indicator των gnome shell extensions, ούτε στα repos ούτε για download. Αυτή τη στιγμή λοιπόν όσοι θέλετε weather indicator για gnome shell 3.6, θα χρειαστεί να το εγκαταστήσετε από τον κώδικα, όπως έκανα κι εγώ, οι ρυθμίσεις του ευτυχώς είχαν διατηρηθεί λόγω διατηρηθέντος /home (όποιος ενδιαφέρεται, προς το παρόν κοιτάει εδώ http://worldofgnome.org/weather-extension-is-now-available-for-gnome-shell-3-6/ ).
Όπως γίνεται κατανοητό είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την εγκατάσταση (όσο για την ένδειξη διάταξης του πληκτρολογίου, αποδέχομαι τη λογική "εγώ μάγκα το δίνω με unity και δουλέυει, άμα θες εσύ να κάνεις τον ταρζάν, πρόβλημά σου", οπότε το παραβλέπω).
Μένει τώρα να δω τι θα κάνω με την 32bit, ειδικά στο laptop μου (για τους άλλους υπολογιστές του σπιτιού, δεν έχω επιφυλάξεις).
Εκεί δεν έχω αποφασίσει αν θα αλλάξω ή θα παραμείνω στη 12.04 και αυτό λόγω κατάργησης του unity 2d. Στο εν λόγω laptop επειδή η κάρτα δε σηκώνει 3d, έτρεχε KDE ή unity 2d.
Έχω διαβάσει ότι χρησιμοποιούν πλέον τη μέθοδο του llmvpipe, για να τρέχει με κάρτες χωρίς υποστήριξη 3d, αλλά εάν η υλοποίηση είναι όπως στη Fedora που το έχω δοκιμάσει, δε θα το προτιμήσω, διότι εκεί τρέχει μεν (βέβαια εκεί μιλάμε για gnome shell, όχι unity), αλλά γονατίζει τον υπολογιστή, δεν μπορείς να κάνεις τίποτε άλλο και κατ' ουσίαν παύει να είναι χρηστικός.
Σε αυτήν την περίπτωση θα αποφασίσω ότι το γέρικο laptop έφτασε στα όρια του και θα κάτσει στα αβγά του με τη 12.04 που θα παρατείνει τη ζωή του για αρκετά χρόνια ακόμα.
Εν πάσει περιπτώσει θα δοκιμάσω και θα επανέλθω.