Δημοσιεύτηκε: 20 Οκτ 2012, 12:31
από ALdaperan
Σχόλια σε κάποια σημεία-προβλήματα σου μόνο :

xiro έγραψε:O Launcer του Unity δεν κάνει αυτόματη απόκρυψη και εμφάνιση με αποτέλεσμα να τον έχω μόνιμα αφού μικρύνω το μέγεθος των εικονιδίων σε 32 για να μην μου τρώει χώρο στην οθόνη.

Πάω να ενεργοποιήσω τα εφφεδάκια στο compiz (αφού εγκατέστησα τα σχετικά...) και βλέπω ότι λείπουν τα μισά εφφέ..........
Τέλος πάντων λέω δεν τρέχει τίποτα εφφέ είναι ας παν στο δ....

Ο Launcher εξ ορισμού δεν κάνει πια hide. Έχει αφαιρεθεί αυτή η δυνατότητα από το 12.04 !
Υπάρχουν ppa για να το κάνεις αυτό σε 12.04 αλλά δεν έχουν περαστεί ακόμα σε 12.10.. Σύντομα θα γίνει λογικά !

Όσον αφορά τα εφφε στο compiz , για να εμφανισθούν όλα πρέπει να εγκαταστήσεις το πακέτο των έξτρα εφφε από το synaptic : compiz-plugins-extra
Πάντα έτσι ήταν το compiz !

xiro έγραψε:Αφού ταλαιπωρήθηκα αρκετές ώρες και ήπια 5 καφέδες και 2 πακέτα τσιγάρα και τα νεύρα μου γίνανε τσατάλια λέω δεν μπορεί το Ubuntu να φταίει , θα φταίει η γ@... GTX 650 που αγόρασα πριν 2 βδομάδες για να αλλάξω την ΑΤΙ 4850 που είχα και δεν είχε driver πια γι αυτή...

Και εγω την 4850 έχω και δεν είχα ποτέ πρόβλημα είτε με ανοιχτούς είτε με κλειστούς οδηγούς !
Τώρα βέβαια δεν υπάρχουν κλειστοί αλλά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
Αλλού υπερτερούν οι κλειστοί αλλού οι ανοιχτοί .
Δεν υπάρχει κάποια μεγάλη διαφορά μεταξύ τους !

Υγ : Από τα σχόλια πάντως που βλέπω , περισσότερα προβλήματα έχω την εντύπωση παρουσιάζονται σε nvidia κάρτες παρά στις ATI . Δεν ξέρω αν ανέκαθεν ήταν έτσι στο Linux.. Νομίζω η NVIDIA είχε τη φήμη καλύτερης υποστήριξης σε περιβάλλον Linux το οποίο μάλλον ανατρέπεται λόγω των πρόσφατων ανακοινώσεων.. Οπότε ίσως είναι καλύτερα να βλέπουμε προς ATI μεριά μόνο (;)