Δημοσιεύτηκε: 24 Οκτ 2014, 20:52
από sotos21
Έκανα αναγκαστικά νέα εγκατάσταση πριν τέσσερις μέρες, γιατί έπρεπε να αναβαθμίσω από win τον ssd.
Τα παρακάτω τα γράφω για να μην την πατήσει κι άλλος όπως εγώ.
Έχει δύο δίσκους το laptop οπότε πριν κάνω οτιδήποτε έφτιαξα ένα live usb με 14.10(το δοκίμασα και δούλευε o.k.) και ένα με 14.04 με χώρο για αποθήκευση αρχείων(το δοκίμασα αυτό και δούλευε καλά, εγκατέστησα κιόλας το boot-repair για να είναι έτοιμο)
Μετέφερα σε ένα φάκελο μέσα στον ntfs δίσκο όλο το home (και τα κρυφά αρχεία)
Μπαίνω στα win φορμάρω σε ntfs τον ssd και ξεκινάω την αναβάθμιση.
Σφαλιάρα πρώτη, γιατί μου ζητάει επανεκκίνηση στη μέση της αναβάθμισης. Γιατί ρε παιδιά των win αφού δεν κάνω από τον ίδιο δίσκο την αναβάθμιση να πρέπει να κάνω επανεκκίνηση;
Από ότι καταλάβατε μετά το reboot δεν μπαίνει πουθενά γιατί έχει διαγραφεί το ubuntu.
Μπαίνω με το live της 14.04 για να επαναφέρω τον grub μια και τα είχα έτοιμα.
Σφαλιάρα δεύτερη, δεν είχε σώσει τίποτα, ξανά την διαδικασία από την αρχή του boot-repair και μετά επανεκκίνηση.
Σφαλιάρα τρίτη, πουθενά πάλι δεν μπαίνει.
Μπαίνω τώρα με το live της 14.10 και κόβω ένα κομμάτι από το data του hdd και κάνω εκεί εγκατάσταση.
Εμφανίστηκε ο grub, μπήκα στα win και τελείωσε η αναβάθμιση του ssd.
Ξανά με το live της 14.10 και εγκατάσταση στον ssd πια και διαγραφή της πρώτης εγκατάστασης.
Μπαίνω στην φρέσκια εγκατάσταση και αντιγράφω τα αρχεία που είχα από το παλιό home.
Σφαλιάρα πέμπτη, είχαν αλλάξει τα δικαιώματα των σκριπτ(δεν ήταν πια εκτελέσιμα και έπρεπε ένα ένα να τα κάνω πάλι). Βέβαια μέχρι να καταλάβω γιατί δεν δούλευε τίποτα από συντομεύσεις, conky, εικονίδια στον launcher έβριζα την τύχη μου.
Ηθικό δίδαγμα, όταν φτιάχνουμε live usb ελέγχουμε αν λειτουργεί και αν είναι με αποθηκευτικό χώρο ελέγχουμε διπλά. Επίσης δεν αποθηκεύουμε σε ntfs αλλά σε ext4 γιατί αλλάζουν τα δικαιώματα.
Off topic:
Βέβαια ψήφισα "χωρίς πρόβλημα" γιατί δεν έφταιγε η διανομή για τα προβλήματά μου αλλά ο madvinegar που με καταράστηκε( στην πρώτη κατάρα έβρεχε μέσα στην κρεβατοκάμαρα, αυτόπτης μάρτυρας ο Φίλιππος) :P