Δημοσιεύτηκε: 24 Οκτ 2014, 20:54
από fkol k4
Διατηρώ 2 εγκαταστάσεις Ubuntu, μια που ακολουθεί πάντα την υπό ανάπτυξη έκδοση (και που από εχθές έχει αναβαθμιστεί σε 15.04) στον απλό HDD και την καθημερινή (στον SSD), η οποία ακολουθεί την εκάστοτε σταθερή έκδοση.

Εκτός λοιπόν από την αναβάθμιση από 14.10 σε 15.04, έκανα πριν 3-4 ημέρες και μια αναβάθμιση από 14.04 σε 14.10. Εκμεταλλευόμενος δε το γεγονός του ότι το σύστημά μου χρησιμοποιεί σύστημα αρχείων Btrfs, την αναβάθμιση αυτή την έκανα 2 φορές!!!
  1. Την 1η φορά έκανα την αναβάθμιση με τον προτεινόμενο τρόπο μέσω της ενημέρωσης λογισμικού. Η αναβάθμιση έγινε σε 2 στάδια με μια επανεκκίνηση ανάμεσά τους (την 1η φορά έγινε partial upgrade). Φυσικά η αναβάθμιση μιας πλήρους εγκατάστασης δεν είναι απλο πράγμα (κατέβηκαν περίπου 2GB σε πακέτα), οπότε όλο αυτό κράτησε αρκετά. Ύστερα υπήρχε λίγη ακόμη δουλειά για την επανενεργοποίηση των αποθετηρίων απου απενεργοποιήθηκαν κατά την αναβάθμιση.
    Τα μόνα προβλήματα που αντιμετώπισα ήταν η μειωμένη απόκριση του συστήματος κατά τη διάρκεια της αναβάθμισης (αναμενόμενο) και 2 ακόμα τα οποία ήξερα από πριν[¹].
    Επειδή όμως δεν μου άρεσε η όλη διαδικασία (επανεκκίνηση ανάμεσα, απενεργοποίηση αποθετηρίων, αργό σύστημα), αποφάσισα να την ξανακάνω!!
    Επανέφερα λοιπόν το σύστημα στην κατάσταση πριν την αναβάθμιση (τα καλά του Btrfs!!!) και είπα να δοκιμάσω άλλη μια φορά!
  2. Την 2η φορά έκανα την αναβάθμιση με τον Debian τρόπο (άλλαξα όλες τις πηγές σε όλα τα αποθετήρια του /etc/apt/sources.list, άλλαξα και τις πηγές στα πρόσθετα αποθετήρια του καταλόγου /etc/apt/sources.list.d/ για όπια αποθετήρια ήταν διαθέσιμα και για την 14.10) και απλώς έδωσα ένα
    Κώδικας: Επιλογή όλων
    sudo apt-get dist-upgrade
    Αυτή τη φορά η αναβάθμιση έγινε σε ένα στάδιο μόνο και μου έδωσε την εντύπωση πως έγινε και κάπως πιο γρήγορα (αν και πάλι άργησε αρκετά). Η απόκριση του συστήματος κατά την αναβάθμιση πάλι μειώθηκε (αναμενόμενο), αλλά λιγότερο από ότι την 1η φορά. Τα μόνα προβλήματα που αντιμετώπισα ήταν τα 2 γνωστά που ήξερα από πριν πως θα αντιμετωπίσω[¹].

[¹] Τα προβλήματα που αντιμετώπισα (και ήξερα από πριν) είναι:
  1. Για να λειτουργήσει το Ubuntu Tweak στην 14.10, θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί το αποθετήριο ppa:tualatrix/next και όχι το απλό ppa:tualatrix/ppa το οποίο χρησιμοποιούσα στην 14.04. Διορθώνεται εύκολα.
  2. Στην 14.10 αναβαθμίζεται το πακέτο python3-markdown, κάτι το οποίο χαλάει τη λειτουργία του Remarkable που χρησιμοποιώ ως markdown editor. Έχω υποβάλλει το σχετικό bug στον developer και με ειδοποίησε πως το έχει υπόψη και θα το διορθώσει στην επόμενη έκδοση. Ως workaround λύση έχω βρει τη χρήση του Haroopad, ο οποίος είναι επίσης πολύ αξιόλογος markdown editor.

Οπότε, ψηφίζω «Έκανα αναβάθμιση και αντιμετώπισα μικρά προβλήματα που έλυσα μάλλον εύκολα ή δεν έχω λύσει ακόμα» αν και τα προβλήματα αυτά είναι τόσο μικρά που θα μπορούσα το ίδιο εύκολα να ψηφίσω και την 1η επιλογή μιας και τα προβληματάκια αυτά δεν έχουν σχέση τόσο με την αναβάθμιση, όσο με την ίδια την έκδοση.