Δημοσιεύτηκε: 22 Μάιος 2016, 20:10
από topmar
sv4dinos έγραψε:
topmar έγραψε:Καλησπέρα παιδιά,

έχω ένα laptop σχεδόν 10ετίας, Acer Aspire 5715Z με Intel Pentium T2330 1,60GHz - 2x1GB DDR2 667Mhz RAM.

Ποια έκδοση Ubuntu 16.04 LTS να του βάλω? Την χ32 ή χ64??

ΥΓ: Υπάρχει πιθανότητα να διπλασιάσω στα 4 GB την RAM.

32bit θα βαλεις και καλυτερα να πας σε xubuntu.Eχω ενα acer 5720, με την κανονικη εκδοση unity στα γραφικα δεν παει και πολυ καλα,
αλλα με xfce περιβαλον παει σφαιρα.Αυτη την στιγμη το εχω με linux mint 17.3 xfce.
Πρωτα θα το τρεξεις live για να δεις αν δουλευουν ολα και ειδικα η καρτα γραφικων.
Εχεις τα ιδια χαρακτηριστικα με το δικο μου λαπτοπ εγω το ανεβασα απο 2 στα 4gb ram πηρα ενα ζευγος των 2 και δουλευει καλα απο
μνημη.Πρεπει να ψαξεις με τα χαρακτηριστικα της μνημης που εχεις να ειναι ιδια με αυτα που θα βαλεις γιατι δεν ταιριαζουν ολες.
Για την καρτα γραφικων εχω την nvidia 8400gs με 256 μνημη με τον ανοιχτο οδηγο ανεβαζει λιγο θερμοκρασια αλλα με τον κλειστο
οδηγο δουλευει σουπερ.Αυτα.


Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση φίλε μου, δεν την ήξερα ούτε έχω χρησιμοποιήσει ποτέ άλλη έκδοση από την Ubuntu.....αυτή πάει γρογορότερα από την Ubuntu ε? Σαν περιβάλλον είναι ίδιο γιατί το έχω συνηθήσει το Ubuntu?


Learner έγραψε:
topmar έγραψε:Ποια έκδοση Ubuntu 16.04 LTS να του βάλω? Την χ32 ή χ64??

ΥΓ: Υπάρχει πιθανότητα να διπλασιάσω στα 4 GB την RAM.

Υπάρχει και το Ubuntu MATE πλέον. Μη το ξεχνάμε. LTS και Official.


Αυτό πάλι τι είναι? Άλλη έκδοση από την Ubuntu??.....και αυτή πάει γρογορότερα από την Ubuntu? Σαν περιβάλλον είναι ίδιο γιατί το έχω συνηθήσει το Ubuntu? Από που την κατεβάζω? Πάλι 32άρα έκδοση?