Δημοσιεύτηκε: 16 Οκτ 2016, 17:49
από Learner
Αφού έχουμε δυο ψήφους, ψήφισα

1. Δεν αναβάθμισα / Δεν θα αναβαθμίσω. (το βασικό μου σύστημα)
2. Έκανα νέα εγκατάσταση και αντιμετώπισα μικρά προβλήματα που έλυσα μάλλον εύκολα ή δεν έχω λύσει ακόμα. (σε ένα άλλο partition του δίσκου)

Το μικρό πρόβλημα ήταν ότι ενώ είχα διαμορφώσει το partition σε ext4, επιλέγοντας να το διαμορφώσει ξανά (σε ext4) και να γίνει η εγκατάσταση εκεί, κόλλησε το πρόγραμμα εγκατάστασης.
Αυτό που διόρθωσε τη κατάσταση ήταν να διαγράψω εντελώς το partition (free space) και να ξεκινήσω το πρόγραμμα εγκατάστασης από την αρχή.

Πραγματικά, ο λόγος που κάποιος/α θα ήθελε να κάνει αναβάθμιση σε 16.10 δε μπορώ να μαντέψω ποιος μπορεί να είναι. Εκτός εάν χρειάζεται συγκεκριμένα αναβαθμισμένα εργαλεία (πχ e2fsprogs) ή θέλει να δει το Unity 8 Preview.

Αυτό με το e2fsprogs το γράφω συγκεκριμένα διότι στη 16.10 υπάρχει η νέα έκδοση, ενώ στη 16.04 όχι ακόμη. Αυτό δημιουργεί μια ασυμβατότητα σε ότι αφορά το labeling. Δε μπορείς να δημιουργήσεις Label στο partition της 16.10 , από διανομή που χρησιμοποιεί παλαιότερη έκδοση e2fsprogs. Ακόμη και εάν κατεβάσεις χειροκίνητα τη νέα έκδοση, τότε ναι μεν δεν επιστρέφει μήνυμα λάθους, αλλά το Label δε φαίνεται στη 16.04 (σε εκείνη που χρησιμοποιεί τη παλιότερη έκδοση e2fsprogs). Μια λύση ίσως θα ήταν να γίνει εγκατάσταση (και όχι απλά configure , make) , αλλά δε θέλω να πειράζω το βασικό σύστημα για ένα Label.

Το Unity 8 από την άλλη δε δουλεύει στο δικό μου hardware (Desktop , AMD CPU + Nvidia Nouveau). Ναι μεν φορτώνει το Preview, αλλά εάν πάω να ανοίξω πχ τον Browser κολλάει όλο το σύστημα σε βαθμό που πρέπει να κάνω Hard Reboot από το κουμπί.