Δημοσιεύτηκε: 26 Οκτ 2016, 21:43
από marras
Άργησα λίγο, αλλά ήρθα και εγώ στο παρόν (σε lts τουλάχιστον) !!! :)
Στο ένα λαπτοπάκι μου (στη δουλειά - dell latitude e4200) έκανα αναβάθμιση από 12.04 σε 14.04 και σε 16.04. Πρόβλημα αντιμετώπισα μόνο στο τέλος της εγκατάστασης όπου έχασα το γραφικό περιβάλλον (xfce), αλλά βρήκα στο ίντερνετ τις ανάλογες εντολές και το εγκατέστησα από τερματικό. Δεν χάθηκε τίποτα, όλα ήταν όπως πριν (αρχεία, ρυθμίσεις κλπ).
Το desktop ακολούθησε την ίδια διαδρομή (12.04-14.04-16.04) χωρίς κανένα πρόβλημα, όπως και το μικρό το netbook.
Στο άλλο λαπτοπάκι μου (στο σπίτι - dell latitude e5400) αποφάσισα να πάω σε καθαρή εγκατάσταση. Εδώ συνέβη το παράδοξο...
Έκαψα το live cd, το δοκίμασα και δεν αναγνώριζε το wifi. Επειδή δεν είχα καλώδιο ethernet στο σπίτι, αλλά είχα άπλετο χρόνο μπροστά μου (όλο το βράδυ :lol: ), θυμήθηκα ότι κάπου έχω και ένα live cd του 12.04. Το δοκίμασα και αυτό και δουλεύανε όλα στην εντέλεια (και το wifi που δεν αναγνώριζε η νέα έκδοση !!!). Έκανα λοιπόν καθαρή εγκατάσταση το 12.04 (παρόλο που αυτό "φορούσε" και πριν) και αφού είχα μάθει και το ποίημα, πήγα σε 14.04 και 16.04 σερί, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και αυτή τη φορά.
Πλέον σχεδόν όλα στο 16.04 και όλα δουλεύουν ρολόι. :clap:
Άλλο ένα έμεινε στο 12.04. Το hp probook 4520s, αλλά αυτό βαριέμαι να το κάνω προς το παρόν τουλάχιστον. Ούτως η άλλως μόνο για ταινίες, για backup και στις διακοπές το χρησιμοποιώ, αλλά κάποια στιγμή θα το αναβαθμίσω και θα διορθώσω την παρούσα δημοσίευση και την υπογραφή μου.
Εκτός απροόπτου, επόμενη ενημέρωση από εμένα για αναβάθμιση θα υπάρξει το 2020 στο 20.04 !!!
Ubuntu rules !!! :D