Δημοσιεύτηκε: 02 Σεπ 2017, 14:17
από Odysseas2000
Παιδιά χαίρετε,

Πριν δυο μήνες αγόρασα ένα λάπτοπ-τάμπλετ TurboX από το Πλαίσιο και συγκεκριμένα το Flexbook 360 το οποίο φοράει επεξεργαστή Intel Quad core Cherry-Trail Z8300,
έχει 2Gb RAM DDR3, 32 Gb High Speed SSD, Full HD IPS οθόνη 14 inches, στο οποίο θέλω να εγκαταστήσω Ubuntu και μόνο, χωρίς Windows. Έχει BIOS Insyde H20 version TURBOXx. WT114.OCBNEEA02.
Επίσης έχει προεγκατεστημένα τα Windows 10 Home. Επισημαίνω ότι δεν μου έδωσαν κάποιο δισκάκι από το Πλαίσιο με το λειτουργικό ή τους οδηγούς και ψάχνοντας μου είπαν οι τεχνικοί τους ότι
σε περίπτωση που χρειαστεί Format πρέπει να τους το πάω και να το κάνουν μόνο αυτοί, εννοείται επί πληρωμή. Μάλιστα ο ένας με τον άλλο σχολίασαν ότι η αρχική εγκατάσταση έγινε από Ghost, οπότε
και εγώ υπέθεσα ότι θα μπορούσα να bootάρω από USB. Το μηχάνημα δεν έχει CD/DVD, μόνο card reader, 2 USB 3 και micro-HDMI out.
Δημιούργησα το Live CD με την έκδοση 16.04.3 με το Lili USB Creator πλην όμως δεν bootάρει από USB. Στο BIOS υπάρχει η επιλογή για boot από USB αλλά δεν υπάρχει δυνατότητα να καθορίσω από
ποια συσκευή να γίνεται το boot. Μάλιστα μου βγάζει το μήνυμα "System doesn't have any USB boot option. Please select other boot option in Boot Manager Menu". To Boot Manager Menu μου δίνει
τις εξής επιλογές Windows Boot Manager kai Internal EFI Shell. Με την πρώτη επιλογή ξεκινούν τα Windows ενώ με τη δεύτερη με βγάζει σε μια οθόνη με εντολές τύπου DOS.
Κάποια ιδέα για το πως θα εξαφανίσω μια για πάντα τα Windows έχουμε;
Σας ευχαριστώ πολύ.