Δημοσιεύτηκε: 03 Ιαν 2018, 21:28
από larkou
καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.
έχω προσπαθήσει να εγκαταστήσω το ubuntu 16.04 σε καινούργιο HP 15-bw011nv laptop με επεξεργαστή AMD A6-9220 και προεγκατεστημένο το WIndows 10
κατέβασα την έκδοση και έφτιαξα το USB με την εφαρμογή RUFUS.
Δυστυχώς η εγκατάσταση απέτυχε παταγωδώς.
ο υπολογιστής εκκινούσε με κάποια δευτερόλεπτα μιας μεγάλης γραμμής pixel στην οθόνη, στη συνέχεια έβγαζε αρκετές γραμμές error (με ταχύτητα που δεν μπορούσα να διαβάσω) και όταν το λειτουργικό άνοιγε δεν μπορούσα να συνδεθώ στο ασύρματο δίκτυο (δεν έβρικσε καν τον driver). Μετά από λίγο o υπολογιστής κόλλαγε και αναγκαζόμουν να τον κλείσω.
Στη δεύτερη εκκίνηση με έβγαζε σε γραμμή εντολών initramfs με το ακόλουθο promt: BusyBox v1.22.1 (Ubuntu 1:1.22.0 -15ubuntu1) bult-in shell (ash)
ακολούθησα τις οδηγίες για manual fix, άλλαξα τη ρύθμιση BIOS σε secure boot DISABLED και έφτιαξα καινούργιο USB σε άλλο υπολογιστή (με UBUNTU λογισμικό) με χρήση startup disk creator και UNETbootin εναλλάξ. Κάθε φορά το αποτέλεσμα ήταν ίδιο. Pixel σε μάυρη οθόνη, error promts και ο υπολογιστής κόλλαγε. αναγκάστηκα να επαναφέρω τα windows.
δοκίμασα κατόπιν να τρέξω από live USB το ubuntu 14 αλλάζοντας τη ρύθμιση BIOS σε legasy πάλι όμως με προβλήματα (errors στην εκκίνηση και απουσία ασύρματου δικτύου)
θα ήθελα τη βοήθεια σας παρακαλώ. δεν έχω εντοπίσει τη λύση σε κάποιο άλλο νήμα
είμαι χρήστης LINUX τα τελευταία 8 χρόνια και έχω κάποια ευκολία, αλλά πρώτη φορά αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα.

ευχαριστώ πολύ

λάρκου