Δημοσιεύτηκε: 07 Ιαν 2018, 21:32
από larkou
konnn » Σήμερα, 10:14
Δες και τον οδηγό, viewtopic.php?f=9&t=26244#p278017.

ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
έχω παρακολουθήσει το video και διαβάσει τον οδηγό (ο οποίος είναι πραγματικά εξαιρετικός και μπράβο σας στο forum)

Ο οδηγός όμως αφορά σε εγκατάσταση και δεν τολμώ να επιχειρήσω μια τέτοια με όλο αυτό τον κατεβατό από error που βλέπω στην οθόνη κατά τη διάρκεια του boot.
η απορία μου είναι πως έχω ακολουθήσει την πλειοψηφία των βημάτων.
εννοώ πως είχα απενεργοποιήσει το fast boot των windows, έκαψα το usb κανονικά και εγκατέστησα μόνο ubuntu γιατί δεν επιθυμώ dual boot,
δίνοντας την επιλογή για να κατέβει το third party software και απενεργοποιώντας το secure boot (όπως ζήταγε ο Ιnstaller του ubuntu)
η εγκατάσταση όμως δεν δούλεψε και ο υπολογιστής κόλλησε όταν έκανα software update καθώς έψαχνα οδηγούς για το wifi που δεν δούλεψε ποτέ.

στην συνέχεια επανέφερα το σύστημα σε windows 10 (πήγα σε αξιόπιστο τεχνικό γιατί δεν είναι και που γνωρίζω να κάνω)
και όσες φορές δοκίμασα να τρέξω σε try mode το ubuntu είχα τα ίδια προβλήματα που περιγράφω στα προηγούμενες μου δημοσιεύσεις.
δοκίμασα και έκαψα το usb με rufus (το οποίο παρεμπιπτόντως ζητάει για κάποιο λόγο να κατεβάσει άλλα δύο αρχεία?), το έκαψα με Unetbootin σε άλλο Linux υπολογιστή, έκαψα cd, έφτιαξα και ένα usb με ubuntu 14 μπας και.
δοκίμασα με UEFI αλλά και legasy enabled και με disabled το secure boot με όλα τα πιο πάνω iso's.

κάθε φορά είχα στο boot τα error prompts που περιγράφω, γι αυτό και δεν τολμώ να επιχειρήσω ξανά εγκατάσταση.

ευχαριστώ πολύ.
λάρκου