Δημοσιεύτηκε: 14 Ιαν 2018, 12:10
από Tassos10
Χαίρεται φίλε.

Βρε παλικάρι, έτσι όπως μας τα λες, όπως σου λέει και ο φίλος @dim459 δεν μπορεί κάποιος να σου πει και πολλά. Πρέπει να είσαι ιδιαίτερα αναλυτικός ώστε να μας μεταφέρεις μια όσο το δυνατόν καλύτερη εικόνα στο τι συμβαίνει στο σύστημα σου.

Off topic:
Πάντως για να έχουμε πιο άμεσα & γενικά καλύτερη εικόνα, δες τον οδηγό «Πληροφορίες και οδηγίες προς νεοεισερχόμενους στο forum» και συγκεκριμένα, κάνε την υπογραφή σου.

Ισοτρικά, πρόσφατα εμφανίστηκαν δύο τεράστια bug - κενά ασφαλείας ( ένα κυρίως και κατ' ουσία τρεις επεκτάσεις του ) τα λεγόμενα Spectre & Meltdown ( CVE-2017-5715, CVE-2017-5753, CVE-2017-5754 ) τα οποία έχουν να κάνουν με την αρχιτεκτονική των επεξεργαστών και επηρεάζουν μια τεράστια γκάμα αυτών ( ακόμη και επεξεργαστών 25 χρονών ) με κυρίους αποδέκτες ( επέτειος ) την Intel όπου και επηρεάζει το πλήθος των επεξεργαστών της, έστω ξόφλατσα βέβαια δεν μπόρεσε να αποφύγει πλήρως το τον κυκλώνα και να μην την ακουμπήσει όλο αυτό λίγο και την AMD - έστω και πολύ λίγο, σε πολύ λίγους επεξεργαστές.

Έτσι απαξάπαντες έτρεξαν να βγάλουν ενημερώσεις ασφαλείας, το πρόβλημα όμως είναι πως βγήκαν κάποια patches - κάποιες διορθώσεις, πολύ γρήγορα και από ότι φάνηκε δημιούργησαν περαιτέρω προβλήματα στους χρήστες. Με πολλούς από αυτούς να διαμαρτύρονται πως εφόσον έκανα τις ενημερώσεις πλέον δεν μπορούσαν να εκκινήσουν τους υπολογιστές τους.

Ένα από αυτούς είμαι και εγώ. Εφόσον έκανα εγκατάσταση του νέου kernel «linux-image-3.16.0-5-amd64» που μου ήρθε στο φορητό μου υπολογιστή έπειτα με αυτό το kernel δε μπορούσε να φορτώσει το λειτουργικό - ούτε καν μέσω recovery mode. Όμως αν κατά την εκκίνηση στο grub menu, πας και επιλέξεις «Advance options..» τότε στο επόμενο μενού σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις με ποιο
Το μήνυμα που έπαιρνα κατά την αποτυχημένη εκκίνηση του Debian 8 με GNU/Linux : linux-image-3.16.0-5-amd64. Η εκκίνηση σταματάει εκεί και δεν συνεχίζει.