Δημοσιεύτηκε: 12 Μάιος 2018, 13:28
από Tassos10
Μου περνούσαν από το μυαλό παρόμοιες σκέψεις, αλλά δεν ήξερα τι να κάνω.
Για να είμαι ειλικρινής ( ντροπή μου ), δε ξέρω ποιο ακριβώς X Window System χρησιμοποιεί.
Εκτέλεσα την εντολή που αναφέρεις, αλλά δεν μου επιστρέφει τίποτα. Έπειτα δοκίμασα αυτή :

Κώδικας: Επιλογή όλων
# ps -e | grep X
  723 tty7     00:00:25 Xorg

και αυτή :
# loginctl
   SESSION        UID USER             SEAT           
         1       1000 user          seat0           

1 sessions listed.

# loginctl show-session 1 -p Type
Type=x11

Όσο για το VirtualBox, μάλλον κάτι άκυρο θα είναι, δεν το προλαβαίνω και εγώ η αλήθεια είναι - αλλά νομίζω πως κάτι για VirtualBox βγάζει FAILED -.
Πάντως επ' ευκαιρία, τώρα αφαίρεσα τελείως το VirtualBox διότι έτσι και αλλιώς δε το χρησιμοποιούσα στο laptop ( ούτε καν στον σταθερό δε το χρησιμοποιώ πλέον αφού το KVM είναι καταπληκτικό ) διότι είχε πολλά προβλήματα - είναι και παλιό το laptop -.
Off topic:
Αναρωτιέμαι με kvm θα μπορεί να κάνει εικονικές μηχανές αυτός ο φορητός υπολογιστής ;

Όσο για τα πιθανά κατάλοιπα των οδηγών της nVidia έπειτα από την αφαίρεση τους, δεν αρκεί ο τρόπος που περιγράφω παραπάνω πως καθαρίζω το σύστημα μου; Έχετε να μου προτείνετε κάτι ακόμη ;

Πάντως εγώ σκέφτομαι πως, δεν είναι δυνατόν έστω και μια φορά να κατάφερα να έβαλα τους οδηγούς της nvidia χωρίς πρόβλημα και πλέον να μη γίνεται. Ίσος εγώ δε κάνω κάτι σωστά.. ίσος να μην έχω καθαρίσει σωστά το μηχάνημά μου, ή να πρέπει να εκτελέσω κάτι παραπάνω από αυτά που λέει ο επίσημος οδηγός... Δε ξέρω.. :problem:

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.