Δημοσιεύτηκε: 17 Μάιος 2018, 08:58
από minios67
the_eye έγραψε:Δεν έκανα κανένα ανέκδοτο, αν εσύ γέλασες, τότε δεν ψάχνεις για απαντήσεις, αλλά για να περάσεις την ώρα σου.
Επιπλέον η κοινότητα δεν χρειάζεται να γνωρίζει ούτε από δημόσια διοίκηση, ούτε από προμήθειες και δαπάνες του δημοσίου.
Τι νομίζεις είναι ότι είναι η κοινότητα του ανοιχτού λογισμικό, ένα σύνολο ανθρώπων που έχουν ένα κοινό, την χρήση του ανοιχτού λογισμικού.

Κατ' αρχήν να ξεκαθαρίσω ότι η απάντησή μου δεν είχε καμία προσβλητική διάθεση. Τα περί ανεκδότου γιατί μου έβγαλες μια χιουμοριστική διάθεση, πραγματικά με έκανες να γελάσω.
Η απάντησή σου δείχνει ότι δεν έχεις εικόνα (και δεν υποχρεούσε φυσικά να έχεις) για το τι γίνεται σε ένα μεγάλο κομμάτι του δημοσίου σε σχέση με θέματα πληροφορικής. Μικρά νοσοκομεία της επαρχίας, τοπική αυτοδιοίκηση κλπ.
Εκτιμώ ότι ενδεχομένως σε κάποια μεγάλα νοσοκομεία της Αθήνας και σε κάποια υπουργεία θα είναι άλλη η κατάσταση.
Η κοινότητα θεωρώ ότι θα έπρεπε να γνωρίζει αν η χρήση του αντικειμένου της είναι νόμιμη και που. Δεν μπορεί πχ να ασχολούμαι ερασιτεχνικά με αλεξίπτωτο πλαγιάς και να μη ξέρω που κι αν είναι νόμιμο να πετάξω. Δεν μπορεί, η κοινότητα θα έχει τουλάχιστον ως μέλος έναν νομικό, έναν δικηγόρο.
Ας υποθέσουμε ότι κάνω αίτημα προς έγκριση, με τι νομική τεκμηρίωση θα το συνοδεύσω; πχ, η άδεια GNU GPL έχει κατατεθεί κάπου σε σχέση με το Ελληνικό κράτος; είναι απαραίτητο αυτό να γίνει ή όχι; υπάρχει κάπου μεταφρασμένη; με καλύπτει μια μετάφραση; χρειάζεται κάποια επικύρωση; κλπ Την κοινότητα δεν την έχουν απασχολήσει ποτέ τέτοια ερωτήματα; αν όχι γιατί;

Μέχρι στιγμής διαπιστώνω ότι όσο "χύμα στο κύμα" είναι η διοίκηση του νοσοκομείου στο οποίο δουλεύω(σε σχέση με θέματα πληροφορικής πάντα) άλλο τόσο είναι και η κοινότητα με τη νομική της κατοχύρωση. Ελπίζω ειλικρινά να κάνω λάθος.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου.
Με εκτίμηση
Θύμιος Βαγγέλης