Δημοσιεύτηκε: 08 Αύγ 2018, 17:24
από chalkomatas
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα! Χρειάζομαι τα φώτα σας για να ξαναμπώ στο πνεύμα...

Μετά από πολύ καιρό, αποφάσισα να εγκαταστήσω το ubuntu (καθαρή εγκατάσταση) παράλληλα με τα windows 10 που απέκτησα πρόσφατα. Κατά την εγκατάσταση των windows δημιούργησα 2 partitions στο δίσκο μου. Στο πρώτο έβαλα τα windows. To 2o προοριζόταν για το ubuntu. Έφτιαξα με το rufus ένα bootable usb και πέρασα το image του ubuntu. Η εκκίνηση έγινε κανονικά, αλλά όταν έφτασα στο σημείο που το ubuntu ρωτάει για το που θα γίνει η εγκατάσταση, δεν είδα πουθενά το "install alongside windows". Επέλεξα το "something else", έδωσα κάποιο χώρο για το swap και τον υπόλοιπο στο /, και όταν πάτησα οκ μου έβγαλε μήνυμα ότι πρέπει να δημιουργήσω χώρο reserved bios κλπ. Έδωσα και σε αυτό λοιπόν 2mb και προχώρησα στην εγκατάσταση. Όταν αυτή ολοκληρώθηκε και μου ζητήθηκε restart, μπήκε κατευθείαν στα windows... Τελικά με το disc management των windows έκανα format στο partition του ubuntu σε ntfs. Τί θα μπορούσα να κάνω για να πετύχει η εγκατάσταση; Παρακάτω μπορείτε να δείτε κάποιες φωτογραφίες που τράβηξα κατά τη διαδικασία. Για την ιστορία δοκίμασα όλους τους συνδιασμούς που έχει το bios σχετικά με το efi (NON, Auto και EFI) χωρίς αποτέλεσμα. Τα windows 10 δεν μπορούσα να τα εγκαταστήσω αν δεν έβαζα EFI στο bios. Την ίδια διαδικασία δοκίμασα με αποτυχία και πάλι σε έναν άλλο δίσκο που είχα βάλει windows 7.
Τα screenshots είναι στον παρακάτω σύνδεσμο!
https://drive.google.com/drive/folders/ ... T4bq5IE6du