Δημοσιεύτηκε: 06 Οκτ 2018, 00:31
από kokos9
Ειναι το Xubuntu 18.04...
Μ αρεσε πολυ σε εμφανιση και απ οτι ειδα χρησιμοποιουσε μονο 200 mb ram...

Απλα δεν γινεται να βαζεις Xubuntu και να μην μπορεις να κλεισεις το PC...Υπαρχει πιο βασικο πραγμα απο το ανοιγμα και το κλεισιμο του PC;;

Οταν ειχα τους nouveur drivers πως λεγονται αυτοι οι ανοιχτοι, οταν πηγαινα να κλεισω το PC μου εμφανιζε μια εικονα που λεγε xubuntu και απο κατω ειχε εναν κυκλο που γυριζε..μετα απο 1-2 δευτερολεπτα ο κυκλος σταματουσε να γυρναει και ηταν σαν να freezαρε η εικονα..και εμενε εκει..το pc ηταν ανοιχτο, οι ανεμιστηρες δουλευαν το ιδιο και τα φωτακια και το PSU κανονικα...

Μετα εβαλα τους nvidia drivers αυτους που λεει 390 property-tested και οταν πηγαινα να κλεισω το PC μου εμφανιζε μια μαυρη οθονη και πανω ψηλα ελεγε: reboot: power off και εμενε εκει...δεν γινοταν τιποτα παρακατω και δεν εκλεινε το PC...

Δοκιμασα και με τους ανοιχτους και με τους κλειστους drivers να τερματισω το PC απο το τερματικο, ειχα βρει κατι αλλα θεματα στο net που ελεγαν 2-3 εντολες για να τερματιζεται το pc απ το τερματικο τις δοκιμασα ολες και δεν ειδα αποτελεσμα..παλι κολλουσε η ολη φαση σ εκεινο το σημειο...

edit..Ειχα βρει ενα θεμα που λεγε πως καποιος εκανε εγκατασταση το synaptic manager και του δουλεψε το shutdown, εκανα κι εγω εγκατασταση το synaptic και δεν δουλεψε ουτε αυτη η λυση...

Υ.Γ Πως κανεις εγκατασταση προγραμματα στο Xubuntu;; Πριν κανω εγκατασταση το synaptic δεν εβρισκα καποιον download manager...

Υ.Γ2 Μολις τελειωσα το φορματ-εγκατασταση του xubuntu εκανα και τα updates που μου βγαλε ο update manager..

Υ.Γ3 Οταν ειχε τελειωσει το φορματ πατησα να γινει επανεκκινηση του υπολογιστη και να μην συνεχισω να χρησιμοποιω το xubuntu απο το dvd...Πατησα να γινει επανεκκινηση μου βγαλε παλι μια μαυρη οθονη που μου λεγε να αφαιρεσω το dvd απο το dvd-rom, το εκανε eject αυτοματα και το αφαιρεσα και κολλησε εκει...μπορουσα να γραψω οτιδηποτε εκει κατω απο τα γραμματα ενω οταν πατουσα enter για να κανει επανεκκινηση η γραμμη πηγαινε κατω...οπως γινεται οταν πατησεις enter σαν γραφεις κειμενο..