Δημοσιεύτηκε: 26 Δεκ 2018, 03:13
από nikos_N
Maras έγραψε:
Το θέμα είναι ότι και να χρησιμοποιήσω τις ίδιες κατατμήσεις πάλι πρέπει να εισάγω κάποια στοιχεία και δεν ξέρω σε ποια κατάτμηση αντιστοιχεί τι. (Επιπλέον, βάσει αυτού του οδηγού: https://www.pcsteps.gr/20878-%CE%B5%CE% ... 5-windows/ φαίνεται να μην εμφανίζεται μια κατάτμηση που πρέπει να οριστεί.

Δεν σε κατάλαβα. Ποια κατάτμηση δεν εμφανίζεται?

Στον οδηγό ζητάει μια κατάτμηση για το / , μια για το /home, και μια για την εικονική μνήμη.
Στην φωτογραφία απο το εργαλείο δίσκων όπως βλέπεις εμφανίζονται 4 κατατμήσεις. Όταν όμως πάω να κάνω την εγκατάσταση, στο σημείο που εμφανίζει τον δίσκο με τις κατατμήσεις του, μου εμφανίζει το sda3 (που το έχω ονομάσει "backup" ούτε που θυμάμαι για ποιο λόγο είχε γίνει αυτή η κατάτμηση..-αλλά είναι και 'άμπαλο' σαν partition γιατί δεν αφορά το σύστημα) το sda5 (swap), και ή το sda2 ή το sda6 (δεν θυμάμαι τώρα καλά πιο απο τα δύο εμφανίζονταν). Έτσι αφού δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το sda3 ("backup") για το ubuntu, δεν μένουν παρά δύο επιλογές ενώ κατά τον οδηγό πρέπει να οριστούν 3 κατατμήσεις. (Ξέρω ότι είναι μπέρδεμα όλα αυτά, εχω καταμπερδεφτεί κι εγω και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. )