Δημοσιεύτηκε: 25 Αύγ 2019, 20:56
από PDia
Καλησπέρα σας,

Έψαξα στο forum μήπως βρω κάποιο σχετικό θέμα λυμένο ώστε να μην ανοίγω καινούριο, αλλά δεν βρήκα και αυτό ήταν το πιο σχετικό που κατάφερα να εντοπίσω.

Πρώτη φορά προσπαθώ να εγκαταστήσω Ubuntu και προσπαθώ σε ένα παλιό laptop με αυτό το αρχείο «ubuntu-18.04.3-desktop-amd64».

Έχω δοκιμάσει αρκετά (χωρίς βέβαια να γνωρίζω αν τα έχω δοκιμάσει σωστά ή αν τα έχω δοκιμάσει όλα) και το πρόβλημα παραμένει. Κάνω επανεκκίνηση με dvd που έχω μέσα την έκδοση που ενδιαφέρομαι να εγκαταστήσω και αφού μου εμφανίζει την αρχική οθόνη όπου επιλέγω γλώσσα και μετά την επιλογή "install ubuntu", η οθόνη παραμένει μαύρη χωρίς εξέλιξη στη διαδικασία. Το πρώτο δεκάλεπτο το dvd ακούγεται να λειτουργεί μέχρι που παύει και αυτό. Μερικές φορές εμφανίζει μετά από αρκετή ώρα και έναν τύπου κέρσορα (ένα περίπου μπλε τετράγωνο με κόκκινα και μπλε γράμματα).

Από έρευνα στο διαδίκτυο εφάρμοσα κάποιες λύσεις επιλέγοντας "F6 Other Options" και στη συνέχεια acpi=off ή nomodeset ή/και γράφοντας στα boot options vga=771 κ.ο.κ. χωρίς να καταλαβαίνω απόλυτα τί κάνω, με αποτέλεσμα, στην καλύτερη να προχωρήσει η διαδικασία χωρίς μαύρη οθόνη μεν αλλά με ένα σωρό σφάλματα και στο τέλος να μαυρίσει πάλι η οθόνη.

π.χ. Με nomodeset εμφανίζει τα παρακάτω:

[194.864868] prin_req_error: I/0 error, dev sr0, sector 1153988 flags 00700
[242.076951] print_req_error: I/0 error, dev loop0, sector 1153166 flags 0
[270.960938] SQUASHFS error: squashfs_read_data failed to read block 0x2330da3

Οι αριθμοί με διαγράμμιση είναι ενδεικτικοί, αλλάζουν συνέχεια. Μετά παρόμοιο με uvcvideo.

Στη συνέχεια ένα σωρό κατεβατά παρόμοια όπου τα περισσότερα είναι με τρία κόκκινα "*" και αλλά είναι "ΟΚ".

Ξανά μαύρη οθόνη.


Έκανα το "test memory" και είναι ok. Πάτησα και το "check disc for defects", πάλι μαύρη οθόνη.


Φιλικά,
Πάνος