Δημοσιεύτηκε: 03 Νοέμ 2019, 19:28
από Tassos10
Επανέρχομαι στο ίδιο θέμα για να σας αναφέρω με χαρά πως μόλις έκανα εκ νέου εγκατάσταση στον παραπάνω φορητό υπολογιστή του Debian GNU/Linux 10 (buster) με GNOME Shell 3.30.2 και φαίνεται επίσης να λειτουργεί άψογα. Πραγματικά η χρήση της RAM είναι πολύ μικρή ( από τα 6 GB γενικότερα χρησιμοποιεί μέχρι τα 2 - 2,5 GB ) και εκεί που φαίνονατι - δυστηχώς - "τα γυρατιά" του μηχανήματος είναι στην CPU η οποία βαράει πολύ εύκολα τα κόκκινα. :shh:

Στο θέμα μας όμως. Αυτή την φορά δοκιμάζω να το συνδέσω με HDMI σε μια 32" τηλεώραση ( παλαιότερα σε 42" το δοκίμαζα ) και μεταδίδει αμέσως την εικόνα! :D
Οπότε προς το παρών δε χρειάζεται για κανένα λόγο να χρησιμοποιήσω τους παλιό κλειστούς οδηγούς της nVidia, που μόνο προβλήματα και δυσκολίες μου προξένευαν στην συνέχεια. Όμως έχω μονάχα ένα θέμα, δεν στέλνει και τον ήχο. :(

Τι μπορώ να κάνω για να διορθώσω αυτό το μικρό πρόβλημα με τον ήχο; Είδα πως αυτό το πρόβλημα υπάρχει γενικότερα και σε άλλους αλλά μερικά πράγματα που δοκίμασα δεν βοήθησαν. Έχετε να μου προτείνετε εσείς κάτι ; Είναι κρήμα ( και δεν πρότκειται ) να εγκαταστήσω τους κλειστούς οδηγούς της nVidia μόνο και μόνο για τον ήχο. Μήπως αρκεί να εγκαταστήσω κάποιους περαιτρέρω codecs ;

Σας ευχαριστώ πολύ.