Δημοσιεύτηκε: 14 Σεπ 2022, 23:33
από dim459
Καθαρή εγκατάσταση Kubuntu 22.04 στο desktop.
Μα που έβαλα το άδειο στικάκι ; ; ;
Βαριέμαι να μεταφέρω προσωρινά το περιεχόμενο του γεμάτου, οπότε καίω το iso σε dvd.
Κακή ιδέα ! ! ! Τα πάντα πηγαίναν αργά, ΠΟΛΥ αργά !
Τέλος πάντων, πρώτη απόπειρα boot από το live dvd, εν τω μεταξύ έφτιαξα καφέ, ήπια κάμποσο, χρούτσου-χρούτσου το drive, δείχνει το logo του Kubuntu ..... και χυλόπιτα ! .... error starting installer ή κάπως έτσι.
Σε αυτό το στάδιο ο σώφρων άνθρωπος προφανώς φτιάχνει live usb, ο επίμονος όμως ξαναμπουτάρει το dvd.
Aυτή τη φορά δεν είχε error, εννοείται βέβαια ότι μέχρι να βγει σε γραφικό περιβάλλον είχα τελειώσει τον καφέ.
Αλήθεια γιατί έβγαλαν από το live την επιλογή try or install, παιδιά δεν θέλω να το δοκιμάσω (και να περιμένω να φορτώσει όλο το γραφικό περιβάλλον για να τρέξω τον installer), σας έχω τυφλή εμπιστοσύνη ότι θα δουλεύει.....
Από εκεί και πέρα πήγε σχετικά γρήγορα, εκτός βέβαια από το copy files, 3,5 gb είναι αυτά, χρούτσου-χρούτσου, δεύτερος καφές κλπ κλπ......
Οφείλω να ομολογήσω ότι στον partinioner έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά ! Στην manual ρύθμιση των κατατμήσεων σε ειδοποιεί για όλα τα πιθανά λάθη (πχ βλαμμένε δεν έβαλες efi partition, μπορεί να μην μπουτάρει μετά), νομίζω ότι δεν γίνεται να κάνεις λάθος, εκτός αν δεν διαβάζεις τα μηνύματα που βγάζει.
Τέλος πάντων, όταν ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση, όλα είχαν καλώς.
Έχω την εντύπωση ότι είναι λίγο πιο απαιτητικό σε πόρους από το Kubuntu 18.04, πχ με δύο tabs στον Firefox (όχι βαριές σελίδες) και τον Clementine να παίζει flac, τραβάει 2,7 gb ram (το Dropbox γύρω στα 260 mb ! ! ! )
Είναι όμως σίγουρα πιο γρήγορο στην χρήση (τουλάχιστον με τα 12 gb ram που έχει το desktop) και μπουτάρει σαφώς πιο γρήγορα.
Το μόνο σπαστικό που βρήκα είναι το εικονίδιο του ibus στην taskbar, το οποίο δεν έχει επιλογή να το αποκρύψεις και εννοείται ότι αν το κλείσεις το πληκτρολόγιο αρχίζει να έχει σοβαρά ψυχολογικά πρβλήματα. Σχετικά χαζή επιλογή, μιάς και η εναλλαγή και οι ρυθμίσεις που υπάρχουν native στο KDE είναι εξαιρετικές, δεν βλέπω τον λόγο το ibus εκτός του να τρέχει στο παρασκήνιο πρέπει να κάνει υποχρεωτικά την εμφάνισή του και στο προσκήνιο.
Ευχάριστη έκπληξη ότι αναγνώρισε μόνο του (και δουλεύει σωστά) το πολυμηχάνημα HP 137, το οποίο στην 18.04 ήθελε βουντού μέχρι να δουλέψει, όποιος ενδιαφέρεται θα βρει το σχετικό θέμα που είχα γράψει στα "Περιφερειακά". Βασικός λόγος ότι πλέον υπάρχει στα αποθετήρια το airsane και ήταν και προεγκατεστημένο.
Κατά τα λοιπά οι τύποι στο Kubuntu δεν παύουν να είναι διασκεδαστικοί. Στο 18.04, για να αποφύγουν την γνωστή ρετσινιά ότι είναι βαρύ, είχαν από προεπιλογή απενεργοποιημένα σχεδόν τα πάντα, πχ προεπισκοπήσεις, και έπρεπε να τα ενεργοποιήσεις κατά βούληση. Εδώ άλλαξαν άποψη, είναι όλα προενεργοποιημένα (κάπως έτσι εξηγούνται τα 2,7 gb ram). Ή του ύψους ή του βάθους, I love them for life !
Όλα καλά λοιπόν και από εκεί και πέρα απεριόριστη ευχαρίστηση να το ρυθμίζεις, διότι ως γνωστόν KDE βάζουμε κάτι μυστήριοι αντικοινωνικοί τύποι που αντλούμε ευχαρίστηση από το να πειράζουμε το desktop, οι φυσιολογικοί άνθρωποι βάζουν gnome....

ΥΓ : Μα πως γίνεται να το ξέχασα ! Επιτέλους παραδέχθηκαν ότι και τρεις σκληροί δίσκοι που έχω στο pc είναι δικοί μου και δεν μπούκαρε κρυφά ο γείτονας το βράδυ να τους χώσει μέσα. Έτσι για πρώτη φορά στην ιστορία δεν χρειάστηκε να αλλάξω permissions και owner για τον δεύτερο και τρίτο δίσκο, αφού ανήκαν στον χρήστη και όχι στον root. Η συγκίνηση δεν περιγράφεται, έζησα μεγάλες στιγμές ! !