Δημοσιεύτηκε: 01 Μάιος 2009, 13:03
από Nisok
Έκανα νέα εγκατάσταση απο alpha6. Και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Υποβάλω τα respect μου στο dev team για την πιο σταθερή alpha έκδοση όλων των εποχών. Αυτό με οδηγεί σε ένα συμπέρασμα:
Στο ότι τα πράγματα πλέον είναι σε μια φάση ωριμότητας.

Είμαι πολύ κοντά στο να δηλώσω την JJ την καλύτερη έκδοση Ubuntu μέχρι τώρα. Απλά περιμένω να δω και τη σταθερότητα στα χέρια ενός ασταθούς χρήστη :-P. Τελευταία φορά που με εντυπωσίασε τόσο πολύ μια διανομή ήταν με το Feisty, που για μένα είναι ως τώρα η καλύτερη ubuntu distro.

Οι νέοι χρήστες δεν πρέπει να απογοητεύονται με τα λάθη και τα προβλήματα που τους προκύπτουν. Είμαι στο forum σχεδόν 5 μήνες και μπορώ πλέον να πώ ότι 90% των προβλημάτων είναι user oriented. Δηλαδή δεν είναι bugs του συστήματος αλλά κάποιος λάθος χειρισμός είτε λάθος ρύθμιση.

Πλέον υπάρχει μια τεράστια γκάμα κατασκευαστών που υποστηρίζονται out of the box. Αλλά και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ που με ένα απλό reconfigure του πυρήνα μπορούν να δουλέψουν. Για το reconfigure - recomplile του πυρήνα θα ανεβάσω ένα εκτενή οδηγό σύντομα, ώστε και οι νέοι να δείτε, κατ' εμένα , το πραγματικό πλεονέκτημα των linux έναντι των windows, δηλαδή τον ανοιχτό πυρήνα.