Δημοσιεύτηκε: 03 Σεπ 2019, 00:01
από Tassos10
Ο synaptic package package manager, είναι ανέκαθεν από τα πολύ παλιά χρόνια ένα απίστευτο εργαλείο που βοηθάει πολύ. Εγώ ακόμη και σήμερα είναι ένα λογισμικό που το εγκαθιστώ αμέσως μετά από μια νέα εγκατάσταση διανομής GNU/Linux. Οπότε και εγώ σου τον προτείνω ανεπυφίλακτα.

Επιπλέον μπορεί να σου φανεί πιο εύκολη και απλή και η εντολή «apt list --installed» :
Κώδικας: Επιλογή όλων
apt list --installed | grep --color=auto java

ή
Κώδικας: Επιλογή όλων
dpkg-query -l | grep --color=auto java

ή
Κώδικας: Επιλογή όλων
dpkg --get-selections | grep java


dpkg-query (help)

bobptz έγραψε:Να σου πω, δεν κατάλαβα πως μπορώ να δω αν έχω ή δεν έχω εγκατεστημένο παλιό version, πχ του virtualbox. Μέσω synaptic εγώ κατάλαβα ότι τώρα έχω μόνο το τελευταίο (το 6). Οπότε τα άφησα όπως είναι.


Έπαιξες λιγάκι με τις επιλογές του synaptic package manager ώστε με αυτό που αναζητείς να σου βγάλει συκγετροποιημένα τα πακέτα μονάχα που είναι εγκατεστημένα ;
Από εκεί και πέρα, αν δεν είδες παλιότερη έκδοση του VirtualBox, τότε μάλλον είσαι οκ.
Θα σου έλεγα πως πρέπει να ξέρεις τι απεγκαθιστάς, διότι ένα πακέτο μπορεί να συνδέετε με την τρέχουσα έκδοση του virtual box και να μη φαίνεται από την συνοπτική ονομασία του.
Πάντως νομίζω πως δεν χρειάζεται να ανησυχείς πολύ για αυτό, κυρίως ένα «autoremove» ή «autoclean» ή «clean», τις περισσότερες φορές αρκεί.