Δημοσιεύτηκε: 06 Δεκ 2021, 10:49
από chalkomatas
Καλημέρα σε όλους παιδιά,

Έχω αναφέρει ήδη το πρόβλημά μου σε ένα thread στο φόρουμ, αλλά είναι πολύ παλιό και μιας και δεν έλαβα απάντηση ανοίγω καινούριο.

Θέλω να εγκαταστήσω την oracle (οποιαδήποτε version) σε περιβάλλον ubuntu. Το έχω καταφέρει ήδη με σχετική δυσκολία σε άλλες συμβατές διανομές (πχ centos 8), αλλά αποτυγχάνω να το καταφέρω σε ubuntoειδείς. Για παράδειγμα ακολούθησα αυτόν εδώ τον οδηγό χωρίς να τα καταφέρω, αν και συνεργάστηκα και με το άτομο που το δημιούργησε, μέσω facebook. Μάλιστα έκανε και κάποιες διορθώσεις με βάση τα σφάλματα που του έστελνα με screenshots, αλλά τελικά δεν τα καταφέραμε και απλά τον ευχαρίστησα για τον κόπο του. Αφού έκανα κάμποσες προσπάθειες (που όλες κατέληξαν σε format και επανεγκατάσταση του ΛΣ) ακολούθησα μια πιο απλή λύση, την εγκατάσταση μιας έτοιμης βάσης, που κατέβασα από τη σελίδα της oracle, σε virtual box ακολουθώντας αυτό, και του oracle sql developer στον host για να παίζω με τη βάση.

Αυτό λειτουργεί, αλλά σε λίγο καιρό θα στήσω έναν ubuntu server και θα χρειαστεί να βάλω την oracle απευθείας επάνω στο λειτουργικό. Μήπως υπάρχει κάποιος δοκιμασμένος οδηγός ή γνωρίζει κάποιος να με καθοδηγήσει; Ως τώρα έχω δοκιμάσει μόνον με την oracle enterprise 12c. Δεν με ενδιαφέρει όμως κατ' ανάγκη να μπει η συγκεκριμένη version. Μου αρκεί και οποιαδήποτε άλλη.

Ευχαριστώ!