Δημοσιεύτηκε: 08 Αύγ 2012, 12:01
από PaPo
simosx έγραψε:Για τα προχωρημένα παιχνίδια που έχουν συνηθίσει και αναμένουν οι χρήστες, είναι αρκετά δύσκολο να ολοκληρωθούν μέσω κοινοτήτων ελεύθερου λογισμικού. Προσωπικά δεν έχω τέτοιες απαιτήσεις οπότε δε μου λείπουν τέτοια παιχνίδια.

Υπάρχει για παράδειγμα το Ryzom, http://www.ryzom.com/en/ που είναι ελεύθερο λογισμικό και διαχειρίζεται μια κυπριακή εταιρία. Μπορεί να λειτουργήσει ως κλώνος του WoW. Το έχει δοκιμάσει κανείς;


Εσένα και μένα simosx που δεν παίζουμε τέτοια παιχνίδια φυσικά και δεν μας λείπουν..... Η μεγάλη πλειοψηφία των παιδιών παίζουν παιχνίδια και είναι ένας λόγος που προτιμούν τα win.. Γι' αυτό το λόγο νομίζω πως πρέπει να κινηθούμε και προς αυτή την κατεύθυνση..

Για αυτό που είπε ο Στόλμαν.... Τα παιχνίδια είναι κλειστού κώδικα και είναι λογικό αφού έχουν ξοδέψει χρήμα οι εταιρίες... Το αν θα τα βάλει εσύ στον υπολογιστή σου εξαρτάται από σένα άρα δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα περί κλειστού κώδικα προγράμματα σε ανοιχτού λογισμικού λειτουργικό σύστημα.. Για παράδειγμα, εγώ για την διπλωματική μου τρέχω το Matlab το οποίο είναι commercial... Με δική μου ευθύνη "χαλάω" την λογική του ανοιχτού κώδικα στον υπολογιστή μου, όπως συνειδητά δεν εγκαθιστώ skype, adobe reader και άλλα....
Θέλω να πω ότι αν θέλουμε να τραβηξουμε κόσμο προς εμάς πρέπει να κάνουμε ΛΙΓΕΣ (το τονίζω) υποχωρήσεις.... Βέβαια μη φτάσουμε στο άλλο άκρο να πατσάρουμε προγράμματα όπως γίνεται και στα win και να έχουμε μετά προβλήματα ασφάλειας......
Γενικότερα θα χαλαστώ πολύ αν δω ότι αρχίζουν και βγαίνουν για επί πληρωμή παιχνίδια πατς ώστε και στα λίνουξ να έχουμε κλεμμένα προγράμματα και όλα τα υπόλοιπα που έχουμε αφήσει πίσω με τα win....