Δημοσιεύτηκε: 24 Απρ 2015, 19:47
από fog
Dimitrios.gr έγραψε:Εχω μία απορία όταν το ubuntu και γενικά το Linux δεν μπορεί να υποστήριξει πλήρως τo hardware σε ένα υπολογιστή πως θα καταφέρει να πάιξει παιχνίδια που έχουν απαιτήσεις ?? :?:

ΥΓ: Η απορία μου αυτη , βασίζεται απο τα προβλήματα που αναφέρονται σε γενικές γραμμές μέσα στο forum

Η ερώτηση αυτή έχει πολλές προσεγγύσεις, όχι μόνο τεχνικές αλλά και φιλοσοφικές. Εντελώς επιφανειακά όμως:

1. Το Linux υποστηρίζει πολύ περισσότερο hardware από ότι τα windows. Όσο και να φαίνεται περίεργο αυτό, δοκίμασε σε έναν υπολογιστή μια καθαρή εγκατάσταση windows και μια linux. Είναι σχεδόν σίγουρο ότι στο 90% των περιπτώσεων -χωρίς προσθήκη έξτρα οδηγών, τα cdάκια που συνήθως συνοδεύουν την αγορά του windows pc- το σύστημα του linux θα μπορεί να δουλέψει, ενώ το ποσοστό αυτό σε windows θα είναι κάτω από 50%.

2. Μέχρι πριν λίγα χρόνια οι εταιρίες hardware κατάλληλου για παιχνίδια (βλέπε κάρτες γραφικών) αγνοούσαν το linux και δεν διέθεταν οδηγούς γι αυτό, κάτι που έχει αλλάξει σε μεγάλο βαθμό και συνεχίζει να αλλάζει.

3. Όταν αγοράζεις hardware στα windows θεωρείς δεδομένο να κοιτάξεις αν καλύπτει τις απαιτήσεις των παιχνιδιών που θες, αν με την ίδια λογική εξετάσεις στο linux αν η εταιρία που βγάζει το hardware το υποστηρίζει, τότε ούτε στο linux θάχεις πρόβλημα.

4. Έχω καιρό να σερφάρω σε φόρουμ που ασχολούνται με το -windows- gaming και τα προβλήματα του hardware. Μέχρι πριν λίγα χρόνια όμως ήμουν τακτική. Τα υποφόρουμ με τα προβλήματα του hardware ήταν αυτά με τη μεγαλύτερη κίνηση. Θες να πεις ότι πιά στα windows δεν υπάρχουν προβλήματα σχετικά με το hardware; Όχι βέβαια. Αν κάποιος συχνάζει σε τέτοια μέρη η εντύπωση που θα δημιουργήσει είναι ότι... σχεδόν τπτ δεν δουλεύει. Δεν συμβαίνει όμως αυτό.

Είτε σε windows, είτε σε linux, για την κάθε περίπτωση προβλήματος που διαβάζεις (και μπορεί να οφείλεται σε πολλούς λόγους, ακόμη και σε αυτόν που στήνει/χρησιμοποιεί τον υπολογιστή) υπάρχουν δεκάδες, εκατοντάδες, χιλιάδες... που δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα.

Αυτά εν συντομία :)