Δημοσιεύτηκε: 25 Απρ 2015, 08:56
από fog
Dimitrios.gr έγραψε:από την άλλη βέβαια το linux υποστηρίζει πολύ μεγαλύτερη γκάμα οδηγών αλλά που δεν λειτουργούν τις περισσότερες φορές σωστά


Οι οδηγοί που περιέχει το linux λειτουργούν σωστά, αν η συσκευή σου χρειάζεται κλειστούς οδηγούς (πχ. amd/ati ή nvidia) αν δεν λειτουργούν σωστά την ευθύνη έχει η εκάστοτε εταιρία που τους προμηθεύει και είναι υπεύθυνη για τον κώδικά τους, όχι το linux.

Dimitrios.gr έγραψε:βέβαια εκ των περισσοτέρων αν δεν κάνω λάθος κατασκευαστών υποστηρίζουν το linux αλλα ίσως μόνο με τα λόγια προσωπική μου γνώμη


Ούτε αυτό είναι πρόβλημα του linux, είναι πρόβλημα που πρέπει να λύσουν οι εταιρίες. Aν οι χρήστες που θέλουν να χρησιμοποιούν linux σταματούσαν να προτιμούν τα προϊόντα τους, η υποστήριξη θα γίνονταν πραγματικότητα και όχι λόγια.

Dimitrios.gr έγραψε:ta λινουχ δεν μπορούν να λειτουργήσουν σωστά σε χ64 έκδοση βασικά καθόλου αλλά λειτουργούν με με 32bit αλλα με πολλά προβλήματα πότε κολλάει χωρίς λόγο η οθόνη , και δεν παίρνει καμία εντολή απο πουθενά πότε χάνετε ο ήχος , και τις περισσότερες φορές όταν βλέπω βίντεο η οθόνη παίρνει όλα τα χρώματα τις ίριδας ....επειδή φοβήθηκα μην το κάνω ζημιά τα έβγαλα ....


To linux λειτουργεί πάρα πολύ σωστά σε 64bit έκδοση, το χρησιμοποιώ σε τέτοια αποκλειστικά πάνω από 6-7 χρόνια. Το πρόβλημα σε κάποια συγκεκριμένη περίπτωση μπορεί να οφείλεται σε πολλούς λόγους (το cd πχ. που συνοδεύει to xyz hardware εκτός από τους drivers για win, έχει και για linux; αν όχι πάμε στην περίπτωση ευθύνης της εταιρίας και όχι του linux. ), μη εξαιρώντας και την περίπτωση να μην γνωρίζουμε και εμείς πως να το κάνουμε να δουλέψει.

Όλα αυτά βέβαια είναι γενικά και τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο καθένας στην περίπτωσή του, είναι αυτά που έχουν σημασία γι αυτόν. Και εδώ ισχύει ότι η άποψη του καθενός μας είναι σεβαστή, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι πάντα σωστή. Όλοι μας μπορεί κάποια στιγμή να αντιμετωπίσαμε προβλήματα συμβατότητας, αλλά συνήθως οφείλονται στο ότι δεν είχαμε σαφή εικόνα γι αυτό που αγοράζαμε σε σχέση με το λειτουργικό που θέλαμε να το χρησιμοποιήσουμε και τις απαιτήσεις των προγραμμάτων που θέλαμε να του βάλουμε. Και αυτό ισχύει για οποιοδήποτε λειτουργικό (win, linux, os x) και hardware.
Ο καλύτερος τρόπος να ελαχιστοποιούμε τα προβλήματα είναι η γνώση ακριβώς του τι θέλουμε και ποιό προϊόν μπορεί να μας το προσφέρει.

Μέχρι πριν μερικά χρόνια πχ. είχα στο λάπτοπ μου και win, μόνο και μόνο μην χρειαστεί να αναβαθμίσω το BIOS. Θα μπορούσα πολύ εύκολα να κατηγορήσω το linux γι αυτό. Δεν είναι όμως έτσι. Ήταν θέμα της εταιρίας παραγωγής του και της έλλειψης γνώσης από τη μεριά μου, ώστε να το εξετάσω πριν κάνω την αγορά.
Όταν ξεκαθάρισα τις απαιτήσεις μου, μέσα στα χαρακτηριστικά που εξετάζω όταν αγοράζω hardware πια, είναι και αυτό. Έτσι τώρα έχω κάποιο που η εταιρία του διαθέτει bootable cd image για την αναβάθμιση του bios και αυτό γίνεται ανεξάρτητα του λειτουργικού. Και δεν πληρώνω για ένα λειτουργικό που δεν πρόκειται ούτε θέλω να χρησιμοποιήσω.