Δημοσιεύτηκε: 25 Ιούλ 2019, 10:00
από Tassos10
Χαίρεται @kwstas8es,

Βλέπω λοιπόν πως έχει και άλλος το ίδιο πρόβλημα με εμένα.

Εσύ ποια έκδοση του Thunderbird ( thunderbird --version ) έχεις ;
Διότι και εγώ έχω αυτό το πρόβλημα σε Thunderbird 60.3.0 (Debian GNU/Linux 8.11 (jessie) ) και Thunderbird 60.8.0 ( Debian GNU/Linux 9.9 (stretch) ).
Όταν λες :
kwstas8es έγραψε:αν χρησιμοποιησω τον google smtp ειναι ολα ενταξει!

Τι ακριβώς εννοείς ;


Προσωπικά έχω δύο λογαριασμούς e-mail ( επαγγελματικό - gandi.net και το 1ο προσωπικό μου e-mail στο yahoo ) και τους έχω προσθέσει και τους δύο στον Thunderbird e-mail client. Εγώ έχω κάνει λοιπόν τις εξής παρατηρήσεις :

  • Το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν στέλνω μηνύματα από το Yahoo account σε άλλους, με ελληνικούς χαρακτήρες ( οι αγγλικοί χαρακτήρες δεν έχουν πρόβλημα ). Τότε, οι άλλοι βλέπουν στην θέση των ελληνικών χαρακτήρων, ερωτηματικά ( "?" ).

  • Αν στείλω το μήνυμα ψηφιακά υπογεγραμμένο ( enigmail ) ή κρυπτογραφημένο, τότε στον παραλήπτη φτάνει χωρίς πρόβλημα. Φαίνονται κανονικά και οι ελληνικοί χαρακτήρες.
    Ναι, ακόμη και με απλή ψηφιακή υπογραφή ( που ο παραλήπτης μπορεί να διαβάσει το μήνυμα κατευθείαν - απλώς βλέπει επισυναπτόμενη την υπογραφή μου ), το παραλαμβάνει χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα!

  • Αν στείλω ένα μήνυμα με ελληνικούς χαρακτήρες χωρίς να το υπογράψω ψηφιακά (προσωρινή μου λύση), τότε ο παραλήπτης ναι μεν το λαμβάνει με ερωτηματικά, αλλά, αν μπω μέσω browser στο mail.yahoo.com και ανοίξω το μήνυμα που έστειλα από τον Thunderbird, εγώ το διαβάζω κανονικά! - Άσχετα που στον αποστολέα φτάνει με ερωτηματικά -. Από το web panel της Yahoo, εμένα μου εμφανίζει κανονικότατα και τους ελληνικούς χαρακτήρες!
    Και το τρελό εδώ είναι, πως αν πατήσω απλώς να ξανά στείλω το μήνυμα (μέσω του web panel της Yahoo), τότε αυτό θα φτάσει στον παραλήπτη χωρίς κανένα πρόβλημα.
    Επίσης, τα μηνύματα αυτά που στέλνω στους άλλους με ελληνικούς χαρακτήρες και φτάνουν με ερωτηματικά στην θέση τους, από τον e-mail client του κινητού μου τα βλέπω μια χαρά! Μου εμφανίζονται σωστά οι ελληνικοί χαρακτήρες! Και επίσης αν πατήσω επαναποστολή του μηνύματος από τον e-mail client του κινητού μου, τότε το μήνυμα θα φτάσει στον παραλήπτη χωρίς κανένα πρόβλημα.

  • Αν στείλω μήνυμα από τον λογαριασμό μου στο gandi.net, τότε δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα! Είτε ελληνικά, είτε κινέζικα στείλω, ο παραλήπτης το λαμβάνει χωρίς κανένα πρόβλημα.

Και εγώ υπέθετα αρχικά πως ίσος ήταν πρόβλημα των γραμματοσειρών, αλλά μετά από τα παραπάνω, δεν νομίζω να φταίει η γραμματοσειρά.
Εσύ τι δοκιμές έχεις κάνει ;

Γιατί τελευταία αυτή η Yahoo μας παιδεύει ; :mrgreen: