Δημοσιεύτηκε: 26 Ιούλ 2019, 09:42
από Tassos10
kwstas8es έγραψε:στην πρωτη σου φωτο αριστερα απο το βελακι σου, απλα επελεξε αλλον διακομιστη απο τη λιστα! δεν αλλαξα κατι στο "edit smtp server". τα υπολοιπα τα εχουμε ιδια.
το μονο που αλλαξα σημερα ηταν να βαλω παλι το default smtp server του yahoo mail



Μάλιστα, κατάλαβα. Ενδιαφέρον αυτό! Πολύ ενδιαφέρον η προσωρινή σου λύση! Δεν ήξερα πως για τα απεσταλμένα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και άλλων διακομιστή πέραν αυτού που σου παρέχει ο εκάστοτε πάροχος του λογαριασμού του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου σου.

Μάλλον και εσύ στο Thunderbird είχες προσθέσει δύο λογαριασμούς e-mail, ένας της Yahoo! και ένας της Google για αυτό και σου βγάζει ως δεύτερη επιλογή της Google. Εγώ που έχω ένα λογαριασμό από το Gandi.net και ένα από το Yahoo!, εκεί μου βγάζει ως δεύτερη επιλογή τον SMTP outgoing server της Gandi.net.


Το επίσης ενδιαφέρον που αναφέρεις, είναι πως γυρνώντας στον SMTP outgoing server της Yahoo!, πλέον σε εσένα φαίνεται να έχει διορθωθεί το πρόβλημα! Είσαι σίγουρος ; Γιατί εγώ συνεχίζω να το έχω.

Πάντως διαβάζοντας στο Bugzilla bug (1568412), όπως αναφέρουν, το πρόβλημα υπάρχει εδώ και πολύ καιρό και ευθύνεται για αυτό η ίδια η Yahoo!.
Η κύρια προσωρινή λύση που προτείνουν είναι να πας στο μενού του Thunderbird (δεξιά ) -> Preferences -> Preferences -> Advanced και να πατήσεις "Config Editor...". Να αναζητήσεις με "strictly_mime" και να βρεις την επιλογή "mail.strictly_mime" και να το κάνεις "true".