Δημοσιεύτηκε: 25 Μαρ 2011, 21:56
από MakisM1
Off topic:
Ξυπνησαμε;... Παντα 'ξυπνιοι' ειμαστε...

Το 2001 παλινοστησα στην Ελλαδα. Εχοντας σας βασικο σχεδιο να κανω μια κατασκευαστικη εταιρεια (Πολιτικος ΜΑηχανικος γαρ), αλλα εψαξα και για πιο... μοντερνες, 'ψαγμενες' επενδυσεις, μεταξυ των οποιων και ανεμογεννητριες.

Κλασσικη περιπτωση δανειοδοτησης, 20% δικα σου, 80% δανειο απο τραπεζες, αντε λιγο καλυτερα αμα υπαρχουν εγγυημενες επιδοτησεις. Μου παραγγειλαν οτι για να εγκριθει ο,τιδηποτε, θελει να τα σπρωξει 'ειδικος' ανθρωπος ο οποιος παιρνει το 15% της επενδυσης μπροστα.

Εσυ την επιδοτηση θα την παρεις (αν δεν ειναι απατεωνας ο 'ειδικος')... εν καιρω...

Οι ανεμογεννητριες ηθελαν εγκριση απο 29 επιτροπες, εκ των οποιων η Αεροπορια τις ηθελε βαμμενες ριγε κοκκινες και ασπρες, (οταν γυριζαν τα πτερυγια θα εδειχνε σαν ενα γιγαντιαιο γλυφιτζουρι...), η Αρχαιολογια απεριττο ασπρο και παει λεοντας... Αυτο που καταλαβα, ηταν οτι βαζαν οσα περισσοτερα προσκομματα μπορουσαν, ωστε να μην παρει κανεις αδεια. Βεβαια, η ΕΕ ειχε θεσπισει οτι το 10% της ενεργειας πρεπει να παραγεται απο ανανεωσιμες πηγες μεχρι το (2010?...2012/15?... δεν θυμαμαι ακριβως πια). Γιατι λοιπον η κωλυσιεργια και ο κινδυνος να φαμε και προστιμο απο την ΕΕ?

Για να παρουν τις δουλειες κατ' αναθεσιν, την τελευταια στιγμη, τα 'δικα μας τα παιδια' και οχι καποιος που δεν τον ξερει η μανα του... Θυμαστε πως τελειωσαν τα Ολυμπιακα Εργα;... Ετσι...

Αποτελεσμα, οι ανεμομυλοι δεν χτιστικαν, τα εργατικα δεν πληρωθηκαν, η οικονομια κατα διαβολου... Βαζουμε φωτοβολταϊκα, γιατι ειναι ευκολα και γρηγορα και βγαζει και η Σημενς και η καθε Σημενς απο Γερμανια πλευρα το κατι τις της. Και παλι καλα που τα βαζουμε... μη με παρεξηγειτε.

Αν θελετε να ακουσετε για την παραχρηματαγορα (δεν ξερω πως αλλιως να την χαρακτηρισω) οπου συμβολαια/συμφωνητικα για εκτασεις γης για ΦΒ/αιολικα, αγοραζονται και πουλιωνται απο αεριτζηδες του χωρου... Αστα να πανε...

Εγω δεν εβαλα καν το δαχτυλακι του ποδιου μου σ'αυτα τα βρωμονερα. Εφυγα τρεχοντας.

Αλλα και οπου αλλου ακους για επιδοτησεις και συγχρηματοδοτησεις, δεν ειναι παρα για λιγους και εκλεκτους.


Ζητω συγνωμη απο τα παιδια που αρχισαν το thread, ειμαστε off-topic, εκτος αν η χρηση του ηλιου εννοειται για λαμογιακη ενεργεια :?: