Δημοσιεύτηκε: 02 Ιουν 2011, 17:28
από floral
πρώτος λόγος : SPSS. το R είναι πιο γρήγορο, δεν κολλάει και μερικά packages - που πρέπει να εγκαταστήσεις πριν - σου δίνουν δυνατότητες που δεν είχες με το SPSS, αλλά κουράστηκα με τα errors, καμία βοήθεια από κοινότητα (forum) που να εξειδικεύεται σε R, σε άλλες κοινότητες που είναι γενικά για στατιστικά προγράμματα, ρωτάς και ούτε και αυτοί ξέρουν, και γενικά είναι ταξίδι στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα.
δεύτερος λόγος : Nvivo (πρόγραμμα που βοηθά στην ανάλυση κειμένου), αυτό το πρόγραμμα με έχει αφήσει άφωνη. Πραγματικά κάνει τα πάντα. Το αντίστοιχο σε open source, λέγεται GTAMSAnalyzer, το εγκατέστησα αλλά δεν τρέχει. :wtf:
τρίτος λόγος : καμιά φορά μπαίνω στα windows για να χρησιμοποιήσω το skype (στην έκδοση των windows) για συνομιλία με πολλά άτομα ταυτόχρονα. Το skype για ubuntu δεν προσφέρει αυτή την δυνατότητα.
τέταρτος λόγος : ένα πρόγραμμα που λέγεται inspiration, για να φτιάχνεις mindmaps. Καταπληκτικό, δεν το έχω αγοράσει, το έχω δει σε άλλον υπολογιστή, είναι άπαιχτο. Έχω άλλα προγράμματα για mindmaps στο ubuntu, χρησιμοποιώ το VUE και το freemind, αλλά είναι κατώτερα του inspiration.
Kατά τα άλλα υποφέρω στα windows, κολλάνε, κλείσε-ξαναάνοιξε, είναι αργά, κόλλησε και ιό (δεν ξέρω τι ειναι) και ανοιγοκλείνουν tabs στον firefox.. χάλια. μπαίνω για λίγο, κάνω ό,τι χρειάζομαι στα παραπάνω προγράμματα, αποθηκεύω τα δεδομένα (το output) και μετά επιστρέφω στο ubuntu για να δω τι έκανα όσο βρισκόμουν σε windows.