Δημοσιεύτηκε: 18 Μάιος 2012, 17:18
από ALdaperan
Καλησπέρα,
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα Laptop και θα ήθελα τις προτάσεις-συμβουλές σας.
Καταρχήν επειδή με ενδιαφέρει να του περάσω Ubuntu αν μπορείτε να μου ιεραρχήσετε τις μάρκες ανάλογα με τη συμβατότητα τους με το λειτουργικό.

Θα ήθελα να μου προτείνετε κάτι με βάση τις εξής προδιαγραφές :
  • Με ενδιαφέρει πάρα πολύ η φορητότητα οπότε θέλω οθόνη 13,3''. Δε θέλω μεγαλύτερη για να είναι ελαφρύ και να το μεταφέρω παντού.
    Ούτε μικρότερη, θεωρώ ότι οι 13,3'' είναι το κατάλληλο μέγεθος για laptop.
  • Θέλω να έχει ram τουλάχιστον 4gb για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο από άποψη μνήμης και να ανταπεξέλθει το lpatop για κάποια χρόνια.
  • Από άποψη επεξεργαστή, τουλάχιστον διπύρηνο. Από ότι έχω δεί υπάρχουν κάποιοι i3,i5 της intel. Έχω χάσει λίγο επαφή και δε ξέρω τι είναι αυτοί
  • Το χρειάζομαι για δουλειά γραφείου κυρίως, για internet προφανώς, καμία ταινία όταν είμαι σε ταξίδι. Παιχνίδια δεν παίζω.. Αυτό δε σημαίνει να είναι ανίκανο να παίξει και ένα παιχνιδάκι..
  • Καλή τεχνική υποστήριξη-εγγύηση από την εταιρία. Ποια φημίζεται για κάτι τέτοιο ;
  • Budget έως 600 ευρώ

Αυτά είναι τα βασικά κριτήρια μου . Με βάση αυτά μετά από αναζήτηση βρήκα 2 laptop σχεδόν πανομοιότυπα. Σας τα δείχνω για να μου πείτε τη γνώμη σας και ποιο θα προτιμούσατε εσείς :

Dell Vostro V131 (i3-2310M/4GB/320GB)
HP ProBook 5330m (LG718EA)

Από κάποια συγκριτικά τέστ που είδα σε διάφορες ιστοσελίδες το Dell έχει ένα μικρό προβάδισμα σε όλους τους τομείς. Αντίθετα η οθόνη του δεν είναι η καλύτερη δυνατή, από σχόλια είδα να την αναφέρουν ως μέτρια καθώς και τα υλικά κατασκευής του (ειδικά το κάτω μέρος του). Είναι όμως ελαφρύτερο του Hp κατά ελάχιστα.

Ανάμεσα σε αυτά τα δύο ποιο θα επιλέγατε και γιατί ;
Αν έχετε κάποιες άλλες προτάσεις-συμβουλές με βάση τα κριτήρια παραπάνω είναι ευπρόσδεκτες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..