Δημοσιεύτηκε: 19 Μάιος 2012, 17:54
από ALdaperan
Καταρχήν ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας,

@Learner To laptop σου είναι όντως πολύ καλό και ο ορισμός του value for money, αλλά όπως είπες και εσύ δεν πληρεί το κριτήριο της οθόνης.
Είναι βασικό για μένα γιατί θέλω να είναι όσο πιο ευέλικτος γίνεται. Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

@simosx και εμένα μου αρέσει το hp πιο πολύ εμφανισιακά σε σχέση με το Dell αλλά η μπαταρία του (hp) κρατάει κάπου στις 5 ώρες όταν του Dell είναι έως και 9 υπό προϋποθέσεις !!
Από ότι είδα και στη σελίδα του Ubuntu το Dell είναι στο πιστοποιημένο hardaware της cannonical.
Το Dell Vostro v131 βγαίνει και με i3 και με i5 επεξεργαστή. Αυτό με i3 έχει περισσότερη ram (4gb) και αυτό με i5 μεγαλύτερο σκληρό (500gb).
Τι είναι προτιμότερο ; Πιο ισχυρό επεξεργαστή (i5) με μεγαλύτερο σκληρό και λιγότερη ram (2gb) ή i3 και περισσότερη ram (4gb) και μικρότερο σκληρό (320gb) ;

@mangelasakis από ότι βλέπω όντως οι τιμές στους 15'' φορητούς είναι όντως χαμηλότερες παρ'όλα αυτά αυξάνεται το βάρος τους και δυσχεραίνει η μετακίνηση .
Πόσο μάλλον αν στην τσάντα έχεις και τον φορτιστή . Ποια είναι η διαφορά i3 και i5 ;

the_eye έγραψε:Τι λες για κάτι τέτοιο ;
http://osarena.net/hardware/sputnik-ena ... mpano.html

Πολύ καλό αλλά είναι project. Άξιος ανταγωνιστής του macbook , ίσως καλύτερο.
και να κυκλοφορούσε θα το σκεφτόμουν να ξαναδώσω τόσα λεφτά (1000+) για laptop.
Έκανα μια φορά το λάθος και τα έδωσα και το μετάνιωσα.

@madvinegar όντως το παρατήρησα πριν λίγο . Αυτά τα 2 που βρήκα δεν έχουν optical drive . Ίσως βέβαια να μην είναι και τόσο απαραίτητο γιατί οι περισσότερες (αν όχι όλες) οι μεταφορτώσεις γίνονται με usb θύρα, επιπλέον γίνεται πιο "παχύ" το laptop για να χωρέσεις το otpical drive και πιο βαρύ . Από την άλλη χωρίς αυτό όπως και να το κάνουμε κάτι λείπει ... :/
Θα το κοιτάξω αυτό που μου προτείνεις . Όντως 13,3'' με 14'' δεν είναι μεγάλη διαφορά (ούτε 2 εκατοστά).