Δημοσιεύτηκε: 19 Μάιος 2012, 22:12
από mangelasakis
ALdaperan έγραψε: Ποια είναι η διαφορά i3 και i5 ;

H διαφορά από προσωπική μου πείρα όπως είπα από χρήση του λάπτοπ της υπογραφής μου με i3 και από έναν dell i5 παρόμοιο με αυτόν που σου πρότεινα παραπάνω σου ξαναλέω είναι σχεδόν μέρα με την νύκτα... Σαν να έχεις να συγκρίνεις ας πούμε έναν atom επεξεργαστή(που βάζουν σε όλα τα netbook και τα tablets) με έναν επεξεργαστή ενός notebook ή κάποιον επεξεργαστή σταθερού υπολογιστή. Κάπως έτσι. Προφανώς ο i5 που έχουν οι dell που σου πρότεινα εκτός ότι είναι πιο δύνατος επεξεργαστής με περισσότερα features (που τον κάνουν πιο σταθερό και πιο γρήγορο) έχει και μεγαλύτερη ταχύτητα i3->2.2Ghz ενώ i5->2.66Ghz αλλά και μεγαλύτερη και γρηγορότερη cache μνήμη(η cashe μνήμη είναι η προσωρινή μνήμη που έχει μέσα ο επεξεργαστής και είναι κάτι αντίστοιχο με την μνήμη ram του υπολογιστή δηλαδή χρησιμεύει ώστε να αποθηκεύει προσωρινά κάποια χρήσιμα αρχεία τα οποία είναι απαραίτητα για να τρέξει κάποιο πρόγραμμα και τα αποθηκεύει προσωρινά ώστε να μπορέσει να τα βρεί πιο γρήγορα ο επεξεργαστής όταν τα χρειαστεί ).
ALdaperan έγραψε:Αυτό με i3 έχει περισσότερη ram (4gb) και αυτό με i5 μεγαλύτερο σκληρό (500gb)

Όσον αφορά την μνήμη ram τότε πρέπει να σου πω ότι εξαρτάται από την χρήση που του κάνεις. Δηλαδή αν τρέχεις virtualbox το οποίο στην ουσία τρέχει εικονικά κάποιο λειτουργικό σύστημα όπως τα windows ή το ubuntu ας πούμε και άρα δεσμεύεις κάποιο ποσοστό από την ram σου για να τρέξει αυτή η εικονική μηχανή τότε όχι μόνο 4gb αλλά ούτε 24gb ram ίσως να μην σου είναι αρκετή. Αν πάλι του κάνεις απλή χρήση και δεν λειτουργείς τέτοια απαιτητικά προγράμματα όπως το virtualbox τότε ίσως να σε φτάνουν και να σου περισεύουν ακόμη και το 1gb ram. Επίσης αν του βάλεις 32 bit λειτουργικό τότε δεν μπορούν να αξιοποιηθούν από τον υπολογιστή παραπάνω από 4gb ram. Ένα όμως πολύ σημαντικό πράγμα που πρέπει να προσέξεις είναι ότι αν το λάπτοπ σου δεν έχει ξεχωριστή κάρτα γραφικών με δικιά της ξεχωριστή μνήμη τότε η κάρτα γραφικών θα χρησιμοποιεί κάποιο μεγάλο ποσοστό από την μνήμη ram ώστε να μπορούν να λειτουργίσουν τα γραφικά. Τέλος να σου πω ότι το linux σε διαχείρηση μνήμης ram αλλά και σκληρού είναι πάρα πολύ εξελιγμένο και δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις... Εμένα ας πούμε στον σταθερό μου έχω 2gb ram και παρόλα αυτά ακόμη και με βαριά χρήση και με 64bit λειτουργικό και με virtualbox αλλά και με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών χωρίς αυτόνομη μνήμη και πάλι δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα...

Τώρα στην ερώτηση σου αν είναι καλύτερα να βάλεις i5 με 2gb ram θα σου έλεγα ναι αν είχες και ξεχωριστή κάρτα γραφικών με δικιά της αυτόνομη μνήμη(αυτό είναι και το ιδανικότερο για τις επιδόσεις των γραφικών) αλλά δυστυχώς ένα από τα πολλά για μένα μειονεκτήματα με τα notebook στις 13.3 ίντσες είναι ότι τα περισσότερα όπως και αυτά που κοιτάζεις δεν έχουν καλή κάρτα γραφικών και εννοείται χωρίς να έχουν αυτόνομη μνήμη... Οπότε ίσως να σου χρειαστούν και παραπάνω από 2 Gb ram.

Πάντως άποψή μου είναι ότι το σημαντικότερο σε έναν υπολογιστή είναι ο επεξεργαστής αφού είναι κατά κάποιο τρόπο η καρδιά του υπολογιστή καθώς και η μητρική του που είναι το σώμα του υπολογιστή. Όλα τα υπόλοιπα εξαρτώνται από την χρήση που τον χρειάζεσαι...

Και τέλος να πω την άποψη μου και το τονίζω ότι είναι προσωπική μου γνώμη και επιρρεασμένη από τα γούστα μου επειδή έχω δουλέψει και σε 8 ίντσες netbook και σε 10 ίντσες και σε 13.3 και σε 15.4 αλλά και σε 17 ίντσες πιστεύω ότι για λάπτοπ για προσωπική χρήση ειδικά αν είναι ο μοναδικός, ο βασικός ή ο κύριος υπολογιστής σου τότε θεωρώ ιδανικό το μέγεθος ιθόνης 15.4 ίντσες...
Βέβαια όλα σχετίζονται από την μόδα και από τις τάσεις της εποχής μας... Πρίν μερικά χρόνια ας πούμε επικρατούσε η άποψη ότι όσο πιο μεγάλη οθόνη τόσο καλύτερα. Πλέον η μόδα έχει αλλάξει(και πιστεύω και όχι για πολύ ακόμη) και όλοι προτειμούν μικρούς και λεπτούς και ουσιαστικά αδύναμους υπολογιστές που εντέλει είναι πολύ πιο δυσλειτουργικά στην ουσιαστική δουλειά για την οποία είναι κατασκευασμένα να κάνουν. Δηλαδή να δουλεύεις και να βγάζεις έργο στον υπολογιστή ...