Δημοσιεύτηκε: 20 Μάιος 2012, 12:27
από ALdaperan
Λοιπόν για αρχή είπα να δω τι γίνεται με την άδεια χρήσης των windows για το συγκεκριμένο λάπτοπ : http://www.skroutz.gr/s/430276/Dell-Vos ... 500GB.html
Δεν θέλω να το αγοράσω (αν τελικά πάρω το συγκεκριμένο) με windows, έτσι θα γλιτώσω ένα σεβαστό ποσό που ενδεχομένως να το χρησιμοποιήσω για αγορά ram .
Έστειλα λοιπόν στα 4-5 καταστήματα που το πουλάνε email να μου πούνε αν γίνεται να το πάρω χωρίς windows .

Απάντησε ένας και σας μεταφέρω τη συνομιλία :

Τους έστειλα :
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα laptop απο το κατάστημα σας και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες.

Καταρχήν το λαπτοπ είναι το συγκεκριμένο : http://www.e-experts.gr/dell-vostro-v13 ... -1803.html

Το λαπτοπ έρχεται προεγκατεστημένο με windows7. Θα ήθελα να με πληροφορήσετε αν υπάρχει δυνατότητα να αγοράσω το συγκεκριμένο λαπτοπ χωρίς τα windows7 διότι θέλω να του περάσω άλλο λειτουργικό (linux) .
Aν ναι πόσο θα είναι η τιμή του χωρίς την αδεια των windows ;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!


Απάντησαν:
Καλημέρα,

Το V131 έρχεται με προεγκατεστημένο λειτουργικό Windows και δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα να σας παραδοθεί χωρίς αυτό.

Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση


Τους απάντησα :
Το συγκεκριμένο laptop από όσο γνωρίζω κυκλοφορεί στο εξωτερικό απο τη Dell και χωρίς τα windows και μάλιστα κυκλοφορεί και με προεγκατεστημένα linux(ubuntu)
Δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα στην Ελλάδα ;
Ο επίσημος αντιπρόσωπος της Dell στην Ελλάδα ποιός είναι ; Ίσως μετά από επικοινωνία μαζί τους να έβρισκα κάποια άκρη (;)
Αν δηλαδή δεν αποδέχομαι τους όρους χρήσης των windows δεν μπορώ να αγοράσω το συγκεκριμένο laptop ;

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σας..!!


Απάντησαν :
Καλημέρα,

Μπορείτε να επικοινωνήσετε με την Dell στο 2108129810. Τα Dell είναι όλα built-to-order, δηλαδή ο εδώ αντιπρόσωπος (ή και ο μεταπωλητής, όπως η εταιρεία μας) ‘χτίζει’ μια σύνθεση, την παραγγέλνει από το εξωτερικό και έρχεται σε 1μιση μήνα σε ποσότητα 50-100 τεμαχίων. Ακόμα και στην περίπτωση που θα μπορούσαμε να χτίσουμε ένα V131 για εσάς χωρίς Windows, τότε εκτός από το γεγονός του ότι θα ερχόταν σε 1μιση μήνα, λογικά θα ερχόταν σε ακριβότερη τιμή από αυτό με τα Windows γιατί θα παραγγέλναμε μόνο 1 τεμάχιο κι όχι 50-100 τεμάχια.

Φυσικά και μπορείτε να αγοράσετε το V131 με Windows, τα οποία έχετε τη δυνατότητα να τα απεγκαταστήσετε και να εγκαταστήσετε την έκδοση Linux που επιθυμείτε.

Ευχαριστούμε


Υπάρχει μήπως κάποιος νόμος - διάταξη που να μου επιτρέπει να το αγοράσω χωρίς λειτουργικό ;
Μήπως έχετε κάποιο επιχείρημα να τους αντιπαραθέσω ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..