Δημοσιεύτηκε: 11 Μαρ 2015, 16:28
από lucinos
Προσωπικά δεν θα προτιμούσα το πρώτο με τον i3-4000m + 840m

είμαι μεγάλος οπαδός τής σειράς i5-4200u + intel hd 4400 (δηλαδή χωρίς nvidia ή amd κάρτα γραφικών)
έχω τέτοιον φορητό με λίνουξ και είμαι κατευχαριστημένος. Το δεύτερο και το τρίτο έχουν τέτοιο επεξεργαστή (μάλιστα τον λίγο καλύτερο 4210u). Το τρίτο στα 450 ευρώ μοιάζει συγκριτικά κάπως ευκαιρία (δες αν σε βολεύουν όμως τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά, επιπλέον κουβαλάει και windows, ο μόνος λόγος που συγκρίνεται σε τιμή είναι επειδή το έχουν σε προσφορά).

το τέταρτο έχει τον i7-4510u. Αυτός είναι ακόμα καλύτερος επεξεργαστής, όχι όμως φοβερά καλύτερος. Δηλαδή η επιπλέον ισχύ δεν είναι ανάλογη τού επιπλέον κόστους όπως μπορείς να δεις εδώ: http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-4 ... e-i5-4210U
Δηλαδή είναι λίγο καλύτερος αλλά μην περιμένεις πολύ καλύτερος. Αλλά η τιμή τών 500 ευρώ είναι σαφώς ανταγωνιστική με τα υπόλοιπα όποτε άνετα φαίνεται και αυτό καλή επιλογή.

Προσωπικά έχοντας i5-4200u αυτό που θα ήθελα περισσότερο είναι περισσότερη ram (θα ήταν ιδανικό 8 γίγα) και ssd σκληρό (δύο αναβαθμίσεις που λογικά είναι εφικτές). Δεν θα με ενδιέφερε παραπάνω ισχύ, ενώ για φορητό υπολογιστή είμαι πολύ ευχαριστημένος από την hd4400.