Δημοσιεύτηκε: 24 Σεπ 2017, 15:14
από pc_magas
Καλησπέρα,
Στο laptop μου με την πρόφαση αλλαγής από μαγνητικό σκληρό με δίσκο στερεάς κατάστασης (SSD) είπα ότι αξίζει να δοκιμάσω κάτι άλλο από το "παραδοσιακό" GNOME και Unity. Έτσι άλλαξα σε KDE εγκαθιστώστας Kubuntu 16.04.3LTS.

Με το bootaρα σε livecd και είδα την ΠΑΝΕΡΜΟΡΦΗ επιφάνεια εργασίας η πρώτη μου σκέψη ήταν "Άνετα κοντράρει το MacOs". Μου άρεσε τα Notifications το ότι έχει διαχειριστή ακόμα και για το Πρόχειρο δε οι εφαρμογές έδεναν μαζί σε ένα πολύχρωμο και αισθητικά ωραίο "κομμάτι". Εφόσον έκανα την εγκατάσταση και όλα κομπλέ το άφησα για μερικές μέρες χωρίς να το χρησιμοποιήσω.

Σήμερα το άνοιξα και εργάστηκα για αρκετά λεπτά σε αυτό άρχισε να με εκπλήσει. Κατ' αρχάς το ότι σου εμφανίζει ειδοποιήσεις για το πότε ενεργοποιείτε μια υπηρεσία αν και δεν είναι κάτι σπουδαίο μου κρέμασε το σαγώνι η ανακοίνωση "Η υπηρεσία docker ενεργοποιήθηκε" ήταν "Money in the bank" . Δε κατά την ταπεινή μου άποψη με την δύναμη του SSD σου δίνει την αρχική εμπειρία του Solid Rock περιβάλλοντος (προς το παρόν).

Παρόλα αυτά υπήρξαν κατ εμέ μερικά μικρο-θεματάκια χωρίς τίποτε το ιδιαίτερο:
  • Όταν αναζητώ 'terminal' στο μενού δεν εμφανίζει κάποια επιλογή για τερματικό. Το έλυσα εγκαθιστώντας τον Terminator που ούτως η άλλως τον χρησιμοποιώ.
  • Στον Περιηγητή Dolphin το άνοιγμα με ένα κλικ με ξένισε. Έτσι του έβαλα τον Ναύτιλο που τον ξέρω καλά και όρισα αυτόν σαν νέον περιηγητή αρχείων.

Πιστεύω πως έχει και άλλα καλούδια το KDE που δεν τα έχω δει που το κάνει από απλό Desktop Environment σε Digital Life management center.

Γι αυτό αξιαγάπητη κοινότητα θα ήθελα να σας ρωτήσω:

Έχετε μεταβεί και εσείς σε KDE ποιες οι εντυπώσεις σας και από ποια σε ποια διανομή σε ποια διανομή έγινε η μετάβαση; Ποιες ήταν οι εμπειρίες σας σε αυτό; Τι σας ξένισε και τι σας άρεσε, δε εάν θα θέλατε να αλλάξει κάτι σε αυτό τι θα ήταν;