Δημοσιεύτηκε: 24 Σεπ 2017, 19:23
από pc_magas
Maras έγραψε:
Στον Περιηγητή Dolphin το άνοιγμα με ένα κλικ με ξένισε.

Αλλάζει αυτό από τις ρυθμίσεις. System Settings>Input Devices>Mouse>Double-click to open files....


Ευχαριστώ πολύ για το tip. Είμαι ολίγον "παρθένος" στο εν λόγο γραφικό περιβάλλον.

Ακόμη το χρησιμοποίησα το KDE λίγο παραπάνω. Τα widgets (τέλος πάντων αυτά τα γραφικά στοιχεία όπως ρολόι που τα καρφιτσώνεις παντού κλπ κλπ) του plasma ήταν αυτό που με τρέλανε. Αλλά θα ήθελα και με alt+click να μπορούν να μετακινούνται σαν τα παράθυρα εφαρμογών αντί να κάνεις κλικ στην γωνία του widget για να το κάνεις drag'n'drop.

Δε αυτό που θα επιθυμούσα θα ήταν ένα καλό calendar widget που να σου εμφανίζει τον μήνα φάτσα κάρτα και όχι να κάνεις κλικ. Δε με ψιλοξένισε το ότι έπρεπε να κάνω παραπάνω κλικ στην προσθήκη δικτυακού εκτυπωτή σε σύγκριση με τo Unity που με 1-2 κλικ το 'χες. Το καλό είναι ότι είχε τους driver αλλά έπρεπε να τον επιλέξεις χεράτα.

Ένα άλλο πρόβλημα που είχα είναι με τους ιδιοταγής οδηγούς της κάρτας γραφικών (στο laptop έχω 2 κάρτες γραφικών) αλλά λόγο να είμαι εντός του θέματος (εμπειρίες όσο αφορά το KDE και μετάβαση από άλλο περιβάλλον σε αυτό) δεν νομίζω να αφορά. Οι κανονικοί ανοικτοί παίζουν αλλά με την εναλλαγή καρτών δεν ξέρω εάν παίζει και πως παίζει μπάλα.

Δε τα εφέ των παραθύρων στο maximize και minimize, Παναγία μου με ξετρέλαναν, εν πολλάν awesome!!!!!

Τέλος το middle click για να κάνει paste που σου βάζει sticky note με αυτό που κάνεις επικόλληση απλά τα σπάει καθώς και τα εργαλεία για να καθαρίζεις το Clipboard απλά ροκάρει. Πραγματικά θα ήθελα να το κόντραρα με ΜacOS όσο αφορά UX να τα βάζαμε δίπλα δίπλα και να παίζαμε κάρτες ατού με τα features. Ακόμη το ότι μπορείς να κατεβάσεις από αποθετήριο όσο wallpapers όσο και widgets απ' ευθείας μέσα από το KDE ήταν υπέροχο.

Γενικά πιστεύω πως για εργασία γραφείο σου δίνει το κάτι παραπάνω και σου δίνει ένα ολοκληρωμένο κομμάτι διαχείρισης καθημερινότητας. Να πω πως θα το συνηστούσα και για την εργασία (τα sticky notes φάτσα κάρτα θα σε κάνουν να μην ξεχνάς το παραμικρό). Δε εάν υπήρχαν και widgets όπως πχ. Να σου εμφανίζει τα Jira Tickets σου που δεν έχεις κλείσει ή τα Task σου θα ήταν oυάου και για την εργασία.

Αναμένω τις εμπειρίες σας ανεξαρτήτως προσήμου!!!