Δημοσιεύτηκε: 01 Ιαν 2018, 23:04
από dim459
Μιας και από το icloud δεν υπάρχει δυνατότητα πλήρους διαχείρισης του iphone, είπα κι εγώ να βάλω σε ένα partition windows 10 για να τρέχει το itunes.
Ο υπολογιστής μου έχει uefi μητρική και διαθέτει δύο σκληρούς με gpt partition tables, μιας και τον πήρα πρόσφατα δε, έχει φρεσκοεγκατεστημένη σε uefi mode την kubuntu 16.04.
Αποδέσμευσα λοιπόν με το gparted 100 gb και έφτιαξα ένα ntfs partition για να μπουν τα windows.
Σημειωτέον ότι στις support σελίδες της microsoft αναφέρεται ότι είναι προτιμότερη η εγκατάσταση σε uefi mode και gpt partitions και έχουν και σχετικούς οδηγούς μετατροπής από mbr σε gpt.
Μπούταρα λοιπόν με το δισκάκι τους και όταν φτάνει στο στάδιο επιλογής του δίσκου ή partition εγκατάστασης, πετάει ένα μεγαλοπρεπέστατο μήνυμα ότι δεν μπορεί να εγκαταστήσει γιατί ο δίσκος είναι σε "gpt partition style" ! ! !
Επειδή λοιπόν δεν έχω καμία πρόθεση να κάνω τον δίσκο mbr (άσε που βαριέμαι να μεταφέρω τα 500 gb που έχει μέσα) είπα να γκουγκλάρω το σχετικό θέμα, όπου και διαπίστωσα ότι είναι μάλλον κοινότυπο το πρόβλημά μου.
Οι απαντήσεις που βρήκα είναι οι εξής :
α) Μετατροπή του δίσκου σε mbr, απαράδεκτη.
β) Αλλαγή των ρυθμίσεων στο bios, ώστε να μπουτάρει το installation medium σε uefi mode, πράγμα το οποίο ούτως ή άλλως έχω έτσι, τόσο για τα storage devices, όσο και για οποιαδήποτε sata συσκευή, άρα και το dvd.
γ) Μία ελαφρώς περιθωριακή, να φτιάξω από το iso του dvd, usb εγκατάστασης με το rufus (δηλαδή να τρέξω εφαρμογή για windows, τη στιγμή που θέλω να εγκαταστήσω windows, υποθέτω ότι θεωρούν αυτονόητο πως κάπου έχω ήδη windows) και σε περίπτωση που το πρόβλημα επιμένει να εμφανίζεται να σβήσω από το στικάκι το αρχείο bootmngr και να μείνει μόνο το bootmngr.efi, έτσι ώστε να αναγκαστεί το μέσο εγκατάστασης να τρέξει σε uefi και να δεχτεί να εγκαταστήσει σε gpt.

Κατ' αρχάς γράφω τα παραπάνω για να καταδείξω τη γελοιότητα του θέματος, κάνοντας την υπόθεση ότι κάποιος είναι νόμιμος και έχει δώσει το διόλου ευκαταφρόνητο ποσό αγοράς των windows, δεν μπορεί να τα εγκαταστήσει διότι το μέσο εγκατάστασής τους δεν μπορεί αυτόματα να επιλέξει ή έστω χειροκίνητα να επιλεγεί η εγκατάσταση σε uefi mode και πρέπει να κάνει βουντού πειράζοντας αρχεία, με εφαρμογές τρίτων.

Δεν καίγομαι για απάντηση, αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό έχει καλώς, υπάρχουν επιλογές, όπως να βάλω το itunes στο laptop ή να προσθέσω στον σταθερό έναν περισσευούμενο δίσκο από το παλιό pc και να αφήσω τα windows να τον κάνουν ότι θέλουν.
Από περιέργεια πάντως, ρώτησα ένα φίλο που σε καινούριο υπολογιστή με uefi έβαλε windows 10 να κοιτάξει στις ιδιότητες του δίσκου του, και απ' ότι μου είπε τον έχουν κάνει mbr.
Πρωτοποριακό ! !

Μήνυμα από την ομάδα συντονιστών και διαχειριστών του φόρουμ
Πιστεύουμε ότι είναι εξαιρετικά σημαντικό να ενημερώνουμε τα μέλη του φόρουμ, για το ποιες εφαρμογές είναι ιδιοταγείς/κλειστού κώδικα και ποιες είναι καθαρά Ελεύθερο Λογισμικό / Λογισμικό Ανοιχτού Κώδικα (ΕΛ/ΛΑΚ). Για τον λόγο αυτό, τονίζεται ότι το παρόν νήμα, έχει ως θέμα μια εφαρμογή που δεν είναι ΕΛ/ΛΑΚ. http://fsfe.org/