Δημοσιεύτηκε: 13 Μάιος 2009, 09:52
από bullgr
Μην το κάνετε ζήτημα παιδιά... Η remastered έκδοση αυτή δεν προσφέρει τίποτε περισσότερο και τίποτα λιγότερο από μια καθαρή εγκατάσταση ubuntu... Και τα προβλήματα που πιθανόν να έχει, ακόμα και η αλλαγή των κωδικών, όλα διορθώνονται όπως και σε μια κανονική εγκατάσταση ubuntu.

Μερικοί μπερδεύονται (optical illusion?) επειδή βλέπουν διαφορετική spash screen, διαφορετική login screen, διαφορετικό theme, ότι πρόκειται για διαφορετική διανομή, εντελώς ξεχωριστή από το ubuntu... Λάθος!!! Είναι πάλι το ubuntu σε custom εκδοχή όπως κάνουν χιλιάδες άλλοι χρήστες στον κόσμο...

Απλώς με το remastersys, έχεις τη δυνατότητα να σώσεις σε live cd/dvd αυτή τη custom εκδοχή που έχεις κάνει... Κάποιοι το κάνουν για να το έχουν ως backup... Ε, και κάποιοι το "βαπτίζουν" με ένα όνομα και το δίνουν στον κόσμο...

Αυτό όμως δεν το κάνει ξεχωριστή διανομή από το ubuntu... Εξακολουθεί να είναι ubuntu... Απλώς αλλάζει το περιτύλιγμα και δίνεται η οπτική ψευδαίσθηση (optical illusion) ότι είναι μια αυτόνομή διανομή. Σε αυτό βοηθούν κάποιοι στο να μην αναφέρουν την πηγή του live cd/dvd τους... Που είναι λάθος κατά τη γνώμη μου γιατί ο αρχάριος χρήστης που δεν γνωρίζει, όταν θα τον ρωτούν ποια διανομή τρέχει στον υπολογιστή του, αντί να πει ubuntu, θα πει το όνομα που "βάπτισε" ο δημιουργός του remastered live cd/dvd, πχ "Mitsos Linux"...

Αυτή είναι η μοναδική μου ένσταση... Ότι ο δημιουργός πρέπει να αναφέρει τη πηγή της δημιουργίας του για να μην μπερδεύονται οι νέοι χρήστες... Δεν το λέω για το συγκεκριμένο remastered live cd/dvd αλλά για τα εκατοντάδες άλλα που βρισκονται στο net. Έχω τύχει σε ένα forum έναν αρχάριο χρήστη που ρωτούσε εάν έπρεπε να προτιμήσει το ubuntu ή το "Mitsos Linux" (υποθετικό όνομα, μην έχουμε διαμάχες) που ήταν αυτό που ανέφερα (μια remastered live cd/dvd εκδοχή του ubuntu), και όταν του είπαν ότι είναι το ίδιο πράγμα, είδαν και έπαθαν για να τον κάνουν να το καταλάβει... Μιλάμε ότι το παιδί είχε πελαγώσει.

Αυτό πρέπει να αποφεύγεται... Να αφήνει κάποιος να αποκαλούν ή να αφήνει να αποκαλούν τη δημιουργία του "διανομή"...